Innventyret: En historisk satsning på Innlandets nyskapende tonekunst
Musikkregionen Innlandet står overfor et veiskille hva angår den nye musikken. Arrangøren og interessorganisasjonen nyMusikk Innlandet har satt ambisiøse mål frem mot 2028 og 100-årsdagen for landsforeningen nyMusikk.
Siden 2018, har vi i lokalavdelingen arrangert 74 konserter, deriblant en hel festival for samtidsmusikk – nyMusikkfestivalen INN:PUST på Gjøvik i september – og en egen konsertserie for barn og unge: nyMusikk SMÅFOLK.
Av alt arbeid som er lagt ned for å komme i den posisjonen vi er i i dag, er alt gjort på dugnad. Tusenvis av timer brukes nå årlig på å planlegge og gjennomføre arrangementer, skrive søknader og rapporter, markedsføre aktiviteten og knytte kontakter med det lokale og regionalen musikk- og kunstfeltet. Det er på høy tid at vi får opprettet en full stilling til å ta avdelingen til det neste steget: Å bli landets og kanskje Nordens råeste arrangør for samtidsmusikk.
Med flere festivalkonsepter på blokka, en stadig utvidelsen av SMÅFOLK-serien, og ikke minst fruktbare samarbeid med andre aktører i regionen, står det ikke på arbeidsoppgaver. Det finnes dessverre ingen støtteordninger som ivaretar drift av frivillige organisasjoner i musikkfeltet, og vi frir derfor nå til de fantastiske innbygerne i musikkregionen, og utenfor.
Med en beskjeden, fast, månedlig sum kan du være med på å skrive musikkhistorie med oss. Er du bedriftseier som leter etter gode formål å satse penger på, har vi også flere forslag til sponsorpakker av ulike størrelser. Sammen kan vi løfte Innlandet!