BLI MED OSS Å STØTTE RUNE FORNEBO´S KREFTBEHANDLING I USA!
BLI MED OSS Å STØTTE RUNE FORNEBO´S KREFTBEHANDLING I USA!
Rune Fornebo må til USA for å få nødvenig behandling etter 2 misslykkede cellegift behandlinger de siste 2 årene.
Denne kreftbehandlingen vil med stor sansynlighet redde livet hans, men til en kostnad på 2 - 4 millioner.
Din støtte kan redde liv, hvis du bidrar i denne spleisen og deler den på din facebook side kan det redde livet til Rune Fornebo. Samtidig kan dette hjelpe andre med samme type kreft slik at vi kan få denne behandlingen prioritert i Norge
Nå er tiden kommet for å hjelpe min kjære venn Rune Fornebo………
Rune Fornebo fikk kreft for litt over 2 år siden. Det startet med en legesjekk pga en liten kul i lysken januar 2018 og 1. mars fikk han diagnosen follikulært lymfom med full spredning. Etter 4 mnd med tøffe runder med cellegift og immunterapi på Radiumhospitalet, fikk han fullt tilbakefall igjen allerede sommeren etter i 2019. Denne gangen ble det gjennomført høydosecellegiftbehandling med stamcellestøtte som gikk over 4 mnd. Denne cellegiftkuren er så hard mot benmargen at kroppens eget immunforsvar går helt i null, som igjen fører til infeksjoner, feber og isolat over lengre periode. Allerede på 3 måneders kontrollen kom enda en sjokkbeskjed om at kreften fortsatt var aktiv og at cellegift og immunterapi ikke hadde tilstrekkelig virkning lenger. Det eneste alternativet på behandling som de kunne tilby i Norge var derfor benmargstransplantasjon (bytte ut benmargen/stamcellene med en frisk persons celler). En meget risikabel behandling som innebærer 10-15 % dødelighet og svært stor risiko for alvorlige og varige bivirkninger.
Kunnskap fra ansatte i Kreftforeningen satte Rune og hans kjæreste på sporet av ny og svært lovende Car-T celle behandling hvor sannsynligheten for at du blir kurert og helt frisk for godt er svært stor og med tilnærmet 0 % dødelighet. Problemet er at denne behandlingen ikke er godkjent i Norge for lymfekreft ennå pga for høy pris og en klinisk studie (forskningsprosjekt på Radiumhospitalet) for norske pasienter med follikulært lymfon ble avsluttet desember 2019, dvs rett før Rune fikk påvist tilbakefall for 3. gang. Eneste mulighet for å få denne behandlingen var derfor å dra til MD Anderson Hospital i USA og betale selv. Behandlingen via en klinisk studie i USA koster mellom 2-4 millioner kroner (og det er etter 4 mill i rabatt pga at man deltar i et forskningsprosjekt med sponsorer/støtte).
Rune har derfor vært ekstremt uheldig og falt mellom to stoler i helsevesenet for å få den mest forsvarlige og siste behandlingen av hans langtkommende kreftsykdom. Han var akkurat for sen til å bli inkludert å få dekket alle utgifter til Car-t cellebehandling i Norge i 2019, men er også for syk til å vente på flere studier i Norge og Norden eller til at behandlingen blir godkjent og betalt av det norske helsevesenet. Pr i dag er det kun barn med akutt leukemi som får dette tilbudet i Norge.
Skulle innsamlingen overstige kostnaden på 2-4 mill, gir vi overskuddet til Kreftforeningen.