#Jumpin4NEUKAI
Vi er Neukai!
Neukai er et konsept, en livsstil og et prosjekt for fremtiden. Vi har akkurat lansert vårt første prosjekt i Lombok i Indonesia og vi håper du vil være med å støtte oss.
Hva gjør Neukai?
Vi jobber med lokale entreprenører for å skape et co-working space og miljø som kan være med på å utvikle lokal-økonomien på Lombok. Lombok har hatt noen vanskelig år. I 2018 opplevde de det sterkeste jordskjelvet i deres nærmeste historie, landsbyer ble totalt ødelagt, og mange mistet livet. Øya som normalt lever på turisme ble helt satt ut av spill, ingen turister kom og alt ble satt litt på pause. 2020 skulle være året da Lombok kom tilbake. Som vi alle vet, ble ikke 2020 det året noen av oss hadde planlagt. For de fleste av oss ble året ett vi kommer til å huske som året da vi brukte mye tid hjemme, og alt egentlig var litt kjedelig.
For Neukai teamet på Lombok så har tiden siden pandemien brøt ut forandret livet og fremtiden deres. Det har vært et år da de fleste drømmer ble kastet ut vindu, og det har handlet om å tenke nytt og finne nye måter å overleve på.
Lombok er i en situasjon der de MÅ tenke nytt, de har ikke noe annet valg, det handler om å overleve og om å lage en fremtid for den neste generasjonen.
Neukai vil hjelpe med dette. Vi vil være med på å skape et Lombok som støtter unge entreprenører og gjør det på en bærekraftig måte.
Og hvordan vil vi gjøre det?
Vi har et lokalt team i Lombok som vi har jobbet med i et år nå, det vi vil skape i Lombok, det er et resultat av dette arbeidet.
1. Co-working space/community space i Mataram
Her vil vi skape et vennlig og åpent miljø der de med gode ideer kan komme for å få hjelp med å utvikle dem, og der de som allerede har sine egne firmaer kan jobbe sammen. Ja, det handler om co-working, men det viktigste for oss er å lage et sted der folk kan komme sammen, lære sammen og være kreative. Det handler om å lage en fremtid som kan være rustet mot jordskjelv og pandemier og alt annet som kan bli kastet mot oss.
2. Livredningskurs for lokale surfere
Neukai startet som et surfelag på Lombok i 2019. Det var en ide om å spre litt glede i ett området som akkurat hadde mistet så mye gjennom jordskjelvet i 2018. Vi skjønte raskt at surferne på laget vårt hadde større drømmer enn de hadde muligheter. Ofte ble surferne våre tilkalt når folk forsvant etter bading. Her har du en gjeng 16 til 20 åringer som padler ut og redder, eller prøver å redde mennesker på sine lokale strender. De har null trening på dette, og de bærer alle nå med seg historier om de gangene det gikk galt. Vi kan nok ikke forandre at de blir tilkalt som livreddere, de er tross alt de som kjenner stranda og bølgene best, men vi kan hjelpe dem og få den opptreningen som de vil ha. Dette er noe vi vil få til i løpet av sommeren 2021 og vi håper du vil hjelpe oss å gjøre strendene og bølgene på Lombok litt tryggere.
3. Bærekraftig utviklings agenda
Vårt lokale team har vært veldig klare på at de vil ha en fremtid for Lombok som er mer en turisme, men de vil også ha en fremtid for Lombok som kan være et forbilde på bærekraftig utvikling. Naturen, sjøen, det er det de lever av på Lombok. Det er utrolig viktig nå som Lombok utvikles mer og mer at det gjøres på en måte som ikke skader den naturlige delen av øya. Vårt team vil jobbe med lokalbefolkningen for å engasjere flere i hvordan dette kan gjøres på best mulig måte gjennom et læringsprogram i bærekraftig utvikling som vil jobbe mot spesifikke prosjekter for Lombok.
Sammen har vi en sjanse til å gjøre noe positivt på Lombok. Det handler ikke om å støtte et prosjekt med en korttidsramme, det handler om å være med på å gi muligheter. Gi de unge på Lombok en sjanse til å jobbe med sine egne ideer og utvikle konsepter som de kan leve av og lage sin fremtid ut av!
Mer informasjon om #jumpin4NEUKAI
https://neukai.com/jumpin4neukai/
