Hopp til hovedinnhold

Nyeste oppdatering

«Medlemskontingent for 2025»

Medlemskontingent Redd UllevÄl Sykehus for 2024

Pengene gÄr til Ä redd UllevÄl sykehus og alle Oslo-sykehusene

Kampen intensiveres i 2024

De store negative konsekvensene av planene for Nye Oslo Universitetssykehus (Nye OUS)  blir stadig mer synlige. 

VÄr felles kamp handler om Ä redde UllevÄl sykehus fra nedleggelse og stoppe salget av av tomten.

Men den handler om mye mer. Planene om Nye OUS handler om Ä splitte opp Norges stÞrste akuttsykehus og dele virksomheten pÄ svÊrt kostbare nybygg pÄ Rikshospitalet og Aker.  Det handler ogsÄ om at psykiatriske pasienter skal flyttes fra Gaustad sykehus (og Dikemark) og smales i trange nybygg pÄ Aker med Sinsenkrysset som nÊrmeste nabo.

Kampen vÄr handler om:

  • Å hindre at de livsviktige akuttslĂžyfene pĂ„ UllevĂ„l sykehus splittes opp slik at dagens velfungerende sammenhengende slĂžyfe blir brutt.
  • Å beholde Gaustad sykehus for pasientene
  • Hindre at Rikshospitalet blir rasert som fĂžlge at sykehuset blir en vanvittig byggeplass i 8-10 Ă„r mens det skal vĂŠre i full drift, men ogsĂ„ det som i praksis vil bety en nedleggelse av Rikshospitalet som spesialistsykehus for hele landet.
  • Hindre de svĂŠrt store miljĂž og naturĂždeleggelsen som utbyggingen pĂ„ Rikshospitalet vil fĂžre til som en konsekvens av at tomten er alt for liten til formĂ„let.
  • Hindre at psykisk helsevern og rus samles i Sinsenkrysset og at kapasiteten i forhold til behovet reduseres kraftig slik planene er i dag.
  • Hindre at den fantastiske UllevĂ„ltomten selges til private boliginvestorer. Den er svĂŠrt verdifull for samfunnet vĂ„rt - nĂ„r det er vi som eier den og er en fantastisk sykehustomt som kan dekke sykehusbehovet vĂ„r i uoverskuelig fremtid.
  • Hindre at gigantregningen fra Oslo mĂ„ betales av alle de andre sykehusene i Helse SĂžr-Øst som nĂ„ fĂ„r alle sine investringer utsatt pĂ„ ubestemt tid.
  • Hindre store kutt i pasienttilbudet til pasientene ved Oslo Universitetssykehus i Ă„rene fremover - nĂ„ som mĂ„ til dersom de skal fĂ„ spart opp nok egenkapital til de kostbare planene. Bare i Ă„r planlegger OUS Ă„ legge ned 100 sykehussenger for Ă„ spare penger.

Hva gjĂžr vi?

  • Vi har tatt ut sĂžksmĂ„l mot staten for brudd pĂ„ EØS-plandirektiv. Saken er nĂ„ til behandling i HĂžysterett. Vinner vi ikke frem der vil vi ta saken inn for EFTA-domstolen.
  • Vi fĂžlger med pĂ„ og klager pĂ„ de over 30 byggesakene pĂ„ Rikshospitalet - dette er meget omfattende og krevende arbeid.
  • Vi vurderer ytterligere sĂžksmĂ„l knyttet til disse sakene.
  • Vi arrangerer store demonstrasjoner jevnt og trutt.
  • Vi har mĂžter med politikere pĂ„ Stortinget, i regjeringen, i bystyret og i bydelsutvalgene. Vi har ogsĂ„ mĂžter med fylkespolitikere og kommunepolitikere i andre fylker og kommuner - spesielt i region sĂžrĂžst, men planlegger i 2024 Ă„ gjĂžre saken enda mer nasjonal ved reise bĂ„de til Nord-Norge, Vestlandet for Ă„ arrangere folkemĂžter og demonstrasjoner.
  • Vi arrangerer debattmĂžter, folkemĂžter og seminarer og vi deltar pĂ„ andres arrangmenter som innledere og debattanter.
  • Vi skriver hĂžringsinnspill til bystyret, Stortinget, regjeringen og plan- og bygningsetaten.
  • Vi utarbeider, trykker opp og deler ut informasjonsmateriell.
  • Vi har stander og smĂ„ aksjoner rundt omkring.
  • Vi fĂžlger alle styremĂžtene i Oslo Universitetssykehus og Helse SĂžr-Øst.
  • Vi skriver kronikker og debattinnlegg og jobber kontinuerlig med media for Ă„ fĂ„ dekning av saken.

Vi trenger deg som medlem mer enn noen gang nÄ i 2024. 

Klikk pÄ bidra og velg belÞnningen "Medlemsskap 2024"

StĂžtt spleisen

Gi et valgfritt belĂžp

Gi det du vil

For deg som vil stĂžtte med et valgfritt belĂžp

KjĂžp belĂžnninger

Innsamler har ansvar for distribusjon av belĂžnninger

Medlemsskap 2024 Redd UllevÄl sykehus

100 kr
521 solgt
Velg antall
1

Medlemskontingent Redd UllevÄl Sykehus for 2024

141 204 kroner innsamlet

579 givere
, 
Avsluttet 31.12.2024
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. Anonym
    1 giver ga anonymt
  2. Tone K
    stĂžttet og skrev en hilsen
    StÄ pÄ!
  3. BjĂžrn Baardseth
    stĂžttet og skrev en hilsen
    Lykke til med aksjonen "Redd UllevÄl Sykehus"
Vis all aktivitet

Hjelp REDD ULLEVÅL SYKEHUS Ă„ nĂ„ frem til flere!

Deler du spleisen med nettverket ditt bidrar du i snitt med 1 000 kr ekstra til spleisen 💰
Facebook
Kopiér lenke
Flere valg
REDD ULLEVÅL SYKEHUS er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene gĂ„r til angitt formĂ„l.

Se hva andre spleiser pĂ„ 🙌

Tenker du pÄ Ä lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier pÄ

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nÄ bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett pÄ mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett pÄ eget ansvar

×