Praksis i Tanzania 🇹🇿🗻
Praksis i Tanzania - hjelp meg å komme meg dit 😃
Praksisperioden min er rett rundt hjørnet, og jeg skal til… Tanzania Wohooo! Før jeg forteller dere hvorfor jeg har valgt å opprette en spleis, så skal jeg fortelle dere en kort historie. Så sett dere ned i godstolen, finn fram julebrusen (brun er ikke godkjent) og litt pepperkaker, for nå får dere høre min historie.
Det var engang en fin dag i september. Den var fin, ikke grunnet været fordi vi er Bergen, men fordi denne dagen var spesiell. Det var selve dagen den unge terapeuten skulle trekke sin neste praksisplass. Han var begeistret for å få et annet tall en 57 av 71. Nervøs var han: "blir det Fedje på nytt, eller blir det Bergen?", tenkte han. Når det endelig ble hans tur, tok han lappen fra boksen. Da han åpnet den opp fikk han…. 68. plass av 71. En plassering som fikk venne hans til å bryte ut av latter: "Med det rævva tallet kunne du like godt dratt til utlandet" sa han ene. "Dere har jo rett!" sa den naive terapeuten begeistret. "Dette var en gylden mulighet for å kunne opplevelse noe fantastisk samtidig som man fikk muligheten til å hjelpe folk gjennom fysioterapi!", tenkte terapeuten. Dessuten hadde klassen hans fått streng beskjed om at: "noen MÅ dra på utveksling fordi vi har ikke nok plasser i Norge!".
Da var det bestemt: "jeg skal på praksis i Tanzania!", sa den naive terapeuten. Men der kom utfordringen. Det han ikke visste var at skolen hans (som jeg ikke skal nevne her, men som starter på Høgskolen og slutter på Vestlandet) kom absolutt ikke til å støtte terapeuten grunnet mangelfull økonomi på skolen. Ingen støtte var å få for verken flybilletter, bolig eller pålagte vaksiner og medisiner. Terapeuten følte seg lurt, men kunne ikke trekke seg fordi: "i Norge har vi ingenting å tilby deg" sa læreren. Men historien trenger ikke å ende som en økonomisk skrekkfilm.
Fra og med 3. januar reiser jeg til Tanzania i 3 måneder, hvor jeg har valgt å praktisere på KCMC, sykehuset i Kilimanjaro regionen. Skolen støtter ikke økonomisk. Ingen hjelp til flybilletter, bolig, vaksiner eller medisiner. Alt må dekkes selv, og per nå har jeg måtte bruke 21 767kr på vaksiner+medisiner og flybilletter.
Hva spleisen går til:
- Pålagte Vaksiner + medisiner: 7207kr
- Flybilletter: 14767kr
- Spleis sitt gebyr (6.5% på totalbeløp over 5000kr)
For å takke dere for støtten, vil jeg oppdatere dere regelmessig med bilder og videoer fra hverdagen min i Tanzania - både fra praksis men også ved eventuelle eventyr (ja, kanskje til og med ekspedisjoner).
Ingen bidrag er for små, og all støtte betyr utrolig mye for meg! Tusen takk for at du hjelper meg å realisere denne opplevelsen, og så håper jeg at jeg får gitt dere en hyggelig opplevelse av perioden min der nede!

