Prosjektbilde for Restaurering av Prima Veras saga om Olav den hellige (1983)

Nyeste oppdatering

«Her er det fest – vi er i mål!»

Restaurering av Prima Veras saga om Olav den hellige (1983)

Vi skal folkefinansiere restaurering av Prima Veras saga om Olav den hellige! I samarbeid med rettighetshaverne Herodes Falsk og Tom Mathisen skal vi pusse opp filmen til Ultra-HD-kvalitet og gjøre den tilgjengelig for dagens publikum. Bli med, da vel!

Oppdatering 21. februar: Målet på 130 000 kroner er nådd, så restaurering blir det, men det koster, så det er fortsatt mulig å være med på å bidra!

Prima Veras spillefilm fra 1983 finnes bare på filmrull hos Nasjonalbiblioteket i Mo i Rana. For å bli Blu-ray* og bli tilgjengelig for publikum igjen må filmrullen skannes og filmen restaureres hos et privat firma. Det skal vi være prosjektledere for i samarbeid med Herodes Falsk og Tom Mathisen, og vi trenger din hjelp!

Prima Veras saga om Olav den hellige er en kultklassiker og en viktig del av norsk filmhistorie. Den er en satirisk og humoristisk perle med Prima Vera-gjengen på sitt beste. Filmen har også mye god musikk, og LP-en med filmmusikken solgte mye! Mange har etterspurt en ny utgivelse, og dette prosjektet sikrer at filmen blir bevart og «pusset opp» for fremtiden.

Filmen ble ifølge regissør Herodes Falsk filmet med samme profesjonalitet som et Bergman-drama av nå avdøde Harald Paalgaard. Bildene fortjener derfor å restaueres til å bli et HD-produkt i toppklasse på fysisk format, streaming og forhåpentlig kinovisninger.

Å restaurere er dyrt, og staten tar ikke regninga for etterarbeidet – Nasjonalbiblioteket leverer en råskann av filmrullen som må fikses på og rettes opp, slik at bildet blir krystallklart og med redusert mengde riper og smuss.

Støtter du med 750 kroner eller mer, kan du få navnet ditt i rulleteksten! 

* Merk at dette ikke er en finansiering av Blu-ray-produksjon, men av selve restaureringen, som muliggjør det i neste omgang. Les ellers spørsmål og svar under «Oppdateringer».

Støtt spleisen

Gi et valgfritt beløp

Gi det du vil
For deg som vil støtte med et valgfritt beløp

Kjøp belønninger

Innsamler har ansvar for distribusjon av belønninger
Takk i rulleteksten
750 kr
135 solgt
Vi vil gjerne takke alle som bidrar med 750 kroner eller mer, med navn i filmens rulletekst. Takk for at du bidrar til å få den norske filmskatten frem igjen i lyset!
Velg antall
1

Restaurering av Prima Veras saga om Olav den hellige (1983)

141 513 kroner innsamlet

244 givere
Avsluttet 12.03.2025
108% av 130 000 kr
FILMSKATTEN AS sitt profilbilde
FILMSKATTEN AS mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. Mattis Finstad Hansen
    Moro å støtte norsk film!
  2. 1 ga anonymt
  3. Helene Hjelseth Holen
    :~)
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
FILMSKATTEN AS er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår? Rapporter den til oss.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×