Ny industri-tørketrommel til flyktningleiren på Lesvos
Det er nå snart fire uker siden Tine og jeg tok fri fra jobben i Sogndal for å reise til Lesvos og jobbe som frivillige i en flyktningleir med Dråpen i havet. Fredag 4. april reiser vi hjemover igjen, med mange nye erfaringer i bagasjen.

Jobben vi gjør er å vaske klær for leirens innbyggere. Vi arbeider sammen med unge gutter fra Sudan, Syria og Afghanistan som bidrar frivillig i vårt vasketeam, som ellers består av 5-7 internasjonale frivillige, en koordinator og en vaskeriansvarlig. Selv om vi har blitt bedt om ikke å grave i forhistorier, får vi likevel høre små drypp innimellom om hva våre kollegaer her har vært gjennom: Om deres reise fra Sudan, møter med gresk politi eller tyrkisk grensevakt, hvordan Taliban ville håndtert brudd på fasten i Afghanistan, deres første reaksjon på høye smell og metalliske raslelyder og frustrasjon over å være måneder i leir uten svar på deres asylsøknader. Likevel er dette muntre gutter som tuller, danser, lærer oss arabisk og farsi og som jobber fulle arbeidsdager med oss for å hjelpe leirens innbyggere.

Det er flere organisasjoner som er til stede i leiren og tilbyr gratis hjelp og tjenester til flyktningene, noe de ellers i liten grad ville fått fra greske myndigheter. Dråpen i havet er kun en mindre organisasjon i denne sammenhengen og har ansvaret for å vaske klær. Klesvask er viktig for å unngå store utbrudd av sykdommer som skabb, for å ta en byrde av skuldrene til alenemødre og syke, og for å sikre et grunnleggende behov og verdighet for leirens innbyggere. Og selv om det er snakk om “bare” klesvask, krever det en del logistikk å vaske klær for leirens 2500 innbyggere, og sikre at alle sokker kommer hjem til rette eier.

Inne på vaskeriet har Dråpen i havet 14 vaskemaskiner og 8 tørketromler som er i bruk. Særlig mangelen på flere tørketromler er en flaskehals, noe som begrenser den daglige operasjonen. Vi ønsker derfor å samle inn penger til innkjøp av en ny tørketrommel som kan øke kapasiteten i vaskeriet. Ettersom det må være en industri-tørketrommel er disse nokså dyre og koster mellom 1000 og 1300 Euro.
PS: Bildene tilhører Dråpen i havet. Selv har vi ikke lov til å ta bilder i leiren.