Innsamling for Jawad
Kortversjon av saken til Jawad,
Jawad er afghaner fra den etniske gruppen hazara. Han er 26 år og kom til Norge i 2013. Jawad er født i Afghanistan, men flyktet sammen med familien til Pakistan da han var ca 8 år gammel. Da han var 11år ble faren hans drept i Pakistan. Jawad flyktet som 12-åring fra Pakistan til Iran. Da han var 14 år flyktet han videre til Norge. Hans mor og to brødre er fremdeles illegale flyktninger i Pakistan.
Jawad har de siste årene sendt familien penger via et pakistansk ektepar, som har levert disse til hans mor. Jawads mor har ikke pakistansk ID og dermed ikke mulighet til banktjenester. På grunn av pengeoverføringer og navnelikhet mellom Jawads mor og konen i paret han har sendt pengene til, legger UDI (Utlendingsdirektoratet) og UNE (Utlendingsnemda) til grunn at de er hans foreldre og at Jawad er pakistaner. Det benekter både Jawad og de angivelige foreldrene. Mor til Jawad heter Fatima Hossaini, konen i ekteparet han har sendt pengene til heter Fatima Hussein. Dette er mye brukte navn i både Pakistan og Afghanistan. Far til Jawad og den mannen UDI/UNE mener er Jawads far har ulike navn.
Jawad har helt siden forhåndsvarslet ble sendt han i desember 2023, bedt om at det blir gjennomført DNA test av han og hans angivelige foreldre, som kan vise en gang for alle at de ikke er i slekt. Han har bedt om et samarbeid om dette, slik at det kan gjennomføres på en trygg og verifiserbar måte. UDI mener at en slik testing er komplisert og unødvendig for saken, UNE har heller ikke sett dette som nødvendig. Dette er, slik vi ser det en mulighet for Jawad til å bevise sin historie, da det ser ut til at UNE ikke anerkjenner og forholder seg til innholdet i noen av dokumentene vi har klart å fremskaffe. Vi vil fortsette å kreve at en slik DNA test gjennomføres.
Jawad er godt integrert i Norge, han snakker norsk og har jobbet i flere år. Han har fast jobb, er en aktiv bidragsyter ved å dele sin matkultur på arrangementer i Bergen, han har et stort sosialt nettverk og er blitt en naturlig del av sin norske besøkshjemfamilie.
Jawad fikk våren 2024 vedtak om tilbakekall av oppholdstillatelser, avslag på søknad om statsborgerskap og utvisning med 5 års innreiseforbud og innmelding i Schengen Informasjonsystem (SIS) fra UDI. Han klagde på vedtaket til Utlendingsnemnda (UNE), men klagen er avvist og UNE har i brev av 28.05.2025 opprettholdt UDI sitt vedtak. Jawad har fått utreisefrist 18.juni 2025. De mener at han har oppgitt feil identitet og har løyet om sin bakgrunn, og at han ikke er afghaner, men pakistaner. UNE legger til grunn samme argumenter som UDI, selv om nye dokumenter er sendt inn i saken.
Oversikt over Jawads opphold i Norge
- 08.04.2013: Jawad søkte om oppholdstillatelse i Norge
- 27.01.2014: Jawad får midlertidig oppholdstillatelse
- 07.02.2016: Jawad får permanent oppholdstillatelse
- 26.03.2022: Jawad søker om statsborgerskap