La oss få SOMMERBUSSEN tilbake!
Utrolig nok er det dukket opp nok en original LFB-buss. Ikke nok med at Melkeruta nå igjen er på veiene i Birkenes og Lillesand - til alles store glede - nå er LFB´s siste anskaffelse funnet i Bergen! Og det til og med i kjørbar stand!
Bussen er en Scania 1965 modell med karosseri fra Repstad i Søgne. Antall sitteplasser er 27, og bussen har en mindre godsavdeling bakerst. Den gikk i rute mellom Herefoss og Brekkestø, og mangt et hyggelig minne dukker frem fra glemselen med tanke på toget til Herefoss, bussen til Brekkestø, og sommeren på Brekkekjær Pensonat!
Bussen er i forbausende god stand, forholdene tatt i betraktning. Den var EU-godkjent frem til 2014, men trenger nå en skikkelig gjenomgang. Dels noen tilbakeføringer (dører til godsavdelingen), en del plateutskifting i utsatte områder, bytte av seter til opprinnelige, samt mye annet "småpell" som tar lenger tid enn man aner.
Heldigvis er vi nettopp ferdige med Melkeruta, og gjengen bak "står uten arbeid". Vi er klare til å gi på igjen! Verksted er allerede sikret ved stor velvilje fra Oddvar Ivarson Transport, som stiller et moderne verkstedlokale på Tveide til disposisjon. Så vil vi bruke all vår erfaring fra "Melkeruta" til prosjekt "Sommerbussen", og på denne måte føre også denne bussen tilbake til lokalsamfunnet!
Prosjektet vil bli fulgt opp på Facebook - "Lillesand-Flaksvandbanen" - og utviklingen vil jevnlig bli kommentert. Vi vil gjøre vårt, og starter med i hente bussen i sommer!
Gode tilskudd blir mottatt på LFB´s konto 2880.15.51981, og ansvarlig mottager er Lillesand-Flaksvandbanen AS - org.nr. 917 526 532. Vi oppforder hver og en, like førstemann, til å bidra med kr 550. Det vil hjelpe godt i startfasen!