Hjelp de aller minste barna i Syria!
En hel generasjon syriske barn er født i krig og vokser nå opp i et land i ruiner, hvor sult og nød herjer, etter fjorten år med borgerkrig. Dette er ingen barndom og det er svært bekymringsfullt for deres mentale helse, i tillegg til den fysiske utviklingen.

Refugee 4 Refugees/HabibiLand har nå vært tilstede i Deir ezZor siden Assad-regimet falt i desember og bidratt med nødhjelp, primært distribusjon av mat. Hjelpebehovet er enormt på veldig mange områder.
Omar Alshakal, grunnlegger og leder, har mange års erfaring med flyktninghjelp i Hellas, og ser med stor bekymring på barnas oppvekstvilkår. Barna er svært traumatiserte og vokser nå opp i teltleirer og en by i ruiner, med svært begrensede muligheter for lek og fysisk utfoldelse.

Prosjektet som nå settes i gang tar sikte på å gi de minste barna ikke bare tilsyn, men også et pedagogisk tilbud, mulighet for lek i trygge omgivelser og også næringsrik mat. Det vil i tillegg frigjøre foreldrenes tid til å fokusere på å skaffe et levebrød og mat til familien, bygge opp igjen og reparere boliger, samt gi mer overskudd til å ta seg av barna, da det er de som er barnas primære omsorgspersoner. Å styrke dem vil også styrke barna!
Pengene fra denne Spleisen vil i sin helhet gå til å sette i stand lokalet, som Omar nå har funnet, med fokus på sikkerhet og mulighet for lek og fri utfoldelse for barna, med mange forskjellige aktiviteter, og å sette i gang. Vi håper å kunne utvide over tid, det er også et prekært behov for fritidsaktiviteter for de større barna, men vi starter med de minste fordi de også trenger tilsyn.

R4R har siden starten i 2017 hatt et sterkt fokus på verdighet og hjelp til selvhjelp i sitt hjelpearbeid, og søker å unngå å gjøre folk til passive mottakere av nødhjelp. Dette gjelder like mye i Syria som det har gjort i arbeidet med å bistå flyktningene i Hellas, vi ønsker å styrke menneskene og bidra med midler så de kan klare seg selv, heller enn å passifisere og gjøre folk til klienter.
Dette "barnehage"-prosjektet er helt i tråd med disse prinsippene, og vil bety mye for barna og deres foresatte, men det vil også ha store ringvirkninger for samfunnet. Det Syria trenger aller mest er å få hjulene i gang igjen på alle områder, det er et ressursrikt land med ressussterke folk, som nå endelig har et håp om en bedre fremtid og en ukuelig vilje til å jobbe hardt for det.

HabibiLand er den syriskregistrerte avdelingen av R4R, og er også opprettet og drevet av Omar, men altså en syrisk organisasjon som benytter lokale leverandører og lokale krefter. Både igangsettelse og drift av prosjektet vil ha svært positive ringvirkninger for byen, som Omar selv har vokst opp i, og gi et sterkt bidrag til å få hele samfunnsmaskineriet i gang igjen.
Vi håper mange vil støtte spleisen, så dette kan komme i gang så snart som mulig, og om du ikke har mulighet til å støtte økonomisk, så er det også veldig god støtte om du kan dele spleisen videre. Vi er takknemlige for all hjelp, hver krone teller, så her er intet beløp for lite!

Omar Alshakal er fra Syria og var flyktning i Hellas i ti år, hvor han hele tiden drev med hjelpearbeid. Det var der jeg møtte han for åtte år siden og har siden vært frivillig hjelpearbeider for hans organisasjon. I dag er vi samarbeidspartnere og gode venner. Jeg er en høyst ordinær barneskolelærer fra Norge, i full jobb som lærer, som bruker min fritid på hjelpearbeid, og har hittil vært på 25 flyktningreiser. Ingen av oss har dette som levebrød, vi er frivillige og R4R/Habibiland er helt ekte grasrotorganisasjoner, basert på frivillig innsats og frivillige donasjoner som ikke går til markedsføring eller administrasjon, men direkte til hjelpearbeid.
