Vil du hjelpe Aron, Yosef og mamma i en vanskelig situasjon?
Hjelp en mor og hennes to sønner i en vanskelig situasjon!
Fredag 2. oktober ble mamma og hennes to gutter hentet av politiet og tvangsreturnert til Etiopia etter at ankesaken ble avslått av UNE.
Barnas beste ble, ufattelig nok, ikke vurdert som en tungtveiende grunn til at familien kunne få bli i Norge og Florø. Dette til tross for Norges forpliktelse ovenfor FNs barnekonvevsjon som sier at barns beste alltid skal komme foran andre hensyn.
Familien hadde bodd over 6 år i Florø. Her hadde de en trygg hverdag og et stort felleskap. Guttene var aktive, glade i fotball hvor de hadde mange venner og lagkamerater. Nå står familien ovenfor store utfordringer. De befinner seg i Etiopia og bor foreløpig på et gjestehus, fordi de ikke har fast sted å bo. Oppholdet er dyrt og de trenger midler til både mat, bolig og andre basis nødvendigheter.
Mor er opprinnelig fra Tigray, et område rammet av krig og konflikt. De kan ikke reise tilbake dit, noe som gjør situasjonen ekstra vanskelig!
Med denne spleisen håper vi å samle inn penger som kan hjelpe familien med umiddelbare utgifter og til å finne et mer permanent sted å bo. Alle bidrag, både små og store har betydning! Om du ikke kan bidra økonomisk kan det hjelpe om du deler spleisen videre på Facebook.
Etiopia er et land preget av:
- urolighet og humanitær og økonomisk krise
- stor inflasjon og levekostnadskrise
- ettervirkninger av den store borgerkrigen (2020–2022)
- utbredte sykdomsutbrudd, som kolera og malaria
- store interne fordrivelser
(kilde: FN-sambandet)
Hvem står bak spleisen?
Spleisen er startet av Ninja Tolo Ness og Ragnhild Marie Lysne (fotballmødre), Kim Solheim (Florø fotball) og Saba Berhane (engasjert støttespiller), men mange flere står bak med et ønske om å hjelpe. Saba har kontakt med mor i familien, slik at pengene kan formidles videre dit når spleisen avsluttes.
Takk for alle bidrag – små og store – som kan gi Aron, Yosef og moren deres en mulighet til en litt tryggere ny start.
