For å finne de mest vanskeligstilte blinde, må vi søke etter dem
Mange av våre tidligere pasienter visste ikke at vi fantes, eller at man kunne operere ta imot en operasjon for å få synet tilbake. Ofte må vi ikke bare informere, men overbevise mennesker om å ta imot behandling. Dette skyldes liten tilgang på helsetjenester i rurale områder i Afrika, og manglende informasjon om mulighet for behandling. Derfor er det så viktig å jobbe ute i felt for å finne og identifisere svaksynte og blinde.
Her sjekkes den lille gutten Morgan på en av våre outreach-camps som betyr en mobil og midlertidig øyesjekkstasjon. Han ble senere operert for grå stær i begge øyne. Vår outreach-koordinator Justeen som sjekker gutten, jobber også med å opplyse om øyelidelser og informere mødre om hvordan de kan sjekke sine egne barn.
Etter operasjonen kunne han se igjen!
Vi utfører ukentlige turer til områder uten tilgang på øyehelsetjenester. Enklere øyelidelser behandler vi på stedet, mennesker med behov for sykehustjenstenene våre tilbys transport og behandling tilbake til sykehuset. På denne måten har tusenvis av mennesker fått synet tilbake ved hjelp av vårt outreach arbeid.
Her ser vi pasienter på vei inn til sykehuset som har blitt hentet inn fra felt.

