Støtte til Emilie for å behandle kronisk smertesyndrom CRPS
Diagnosen CRPS har ført til at Emilie har blitt ufør og trenger derfor om hjelp til å få i gang en behandling.
Målet var 1 behandling, om det kommer inn mer enn målet vil det brukes på flere behandlinger
I Mai 2019 opererte Emilie kneet for habituell patellaluksasjon, etter operasjonen ble det satt inn i nerveblokkade og hun skulle etter planen ligge over natten på Haukeland Sjukehus. Dagen etter operasjonen måtte hun på toalettet og ringte etter hjelp, etter ca. 15 min var det ingen som kom inn og hun bestemte seg for å gå selv. Pga nerveblokkaden var foten fortsatt bedøvd og det endte med at hun falt og pådro seg et alvorlig brudd, hun ble operert i bruddet dagen etter. Etter denne operasjonen ble hun liggende på sykehuset i 16 dager pga mye smerter og dårlig mobilisering.
Månedene gikk og smertene ble verre, i Oktober 2019 fikk hun diagnosen CRPS (komplekst regionalt smertesyndrom)

bildet av bruddet 2019.
I Mai 2020 begynte hun å få smerteanfall, under anfallet får hun kraftige spasmer i foten, smertene blir uutholdelige og det kan ende med at hun besvimer eller kaster opp. Anfallene fører til at foten får en rød-blå misfarging, hovner opp og hun må bli sittende på stedet dette skjer til det gir seg. Disse skjer 5-20 ganger daglig og kan vare alt ifra 1. minutt til 5 timer, hun har hatt disse smerteanfallene i snart 2 år og har vært en stor hindring i det daglige.
Hun har nå begynt å få samme symptomer i venstre fot.
I juni 2021 var hun på nevrografi hvor de konstaterte at hun har en direkte nerveskade i høyre fot som vil si at dette er blitt en kronisk tilstand.

Bildet viser missfarging og hevelse av høyre fot
Emilie har vært igjennom flere runder med forskjellige medisiner og behandlinger for å bedre tilstanden uten noe hell, smerteklinikken på Haukeland har avvist alle fem henvisningene fra fastlegen så hun vil nå prøve å få en behandling privat.
Hun vil helst unngå inngripende behandlingstyper som ryggmargsstimulator og lignende. Hun har selv undersøkt og fått anbefalinger om ketamin behandling, dette koster 8000,- for 1 behandling
Ketamin er en kjent behandling i utlandet som har vist god effekt og det har blitt rapport at noen kan slutte med morfin preparater etter behandling noe som er svært ønskelig.
Emilie ønsker sterkt denne behandlingen for å bedre smerteanfallene slik hverdagen skal bli lettere.

bildet tatt fra sjukehuset da hun var innlagt for smertelindring
Mer om CRPS
CRPS er en relativt sjelden sykdom som vanligvis rammer en arm eller et ben. Typiske symptomer er intense, brennende, skjærende, skarpe eller verkende smerter sammen med hevelse, endring i hudfargen, endret temperatur, unormal svetting og overfølsomhet i det aktuelle området. Smerten oppleves som mye sterkere enn det man skulle forvente ut fra den opprinnelige skaden.
Det skilles mellom to former for CRPS. Den første kalles CRPS type I, og gjelder tilfeller uten påvist skade på nervene. Den andre kalles CRPS type II, og skyldes en direkte og påvist nerveskade.
De fleste tilfeller skyldes en akutt skade i en arm eller ben i form av en infeksjon, beinbrudd, forstuvninger, et kirurgisk inngrep, eller det kan være utløst av et hjerneslag.
Tilstanden kan i noen tilfeller spre seg til hele kroppen