Tannbehandlig etter katastrofal operasjon i tyrkia!
«5 stjerners ferie med all inclusive opphold mens vi sørger for tannbehandlig blir gjort!» - Mannen var solg!
I august fikk mannen beskjed om at hans fremderste tenner hadde en gjenværende levetid på 1-3 år på grunn av langvarig genetisk sykdom i tannkjøttet som var spist opp beinet som tennenes røtter henger fast i! Etter tannlege besøket kjente han både på skam og frykt for at han hadde latt det gå så langt! Han gjorde som folk flest og googlet behandligs alternativer, og ble solgt drømmen av et firma som heter «xirtiz health tourism» i antalya, tyrkia! De skulle gi han 5 stjerners opphold på hotell med all inclusive samt ordne med tannklinikk, sette opp behandlingsplan med tannlege og ordne med transport, alt han skulle ordne var egne flybilletter, for godt til å være sant? Ja det kan du si…..
De gjorde behandling de ikke skulle og trakk alle tenner, krevde ekstra betaling og nektet videre behandling! Mannen kom hjem med to blåveiser, en munn uten tenner og ikke spist siden 6 september! Ble stengt inne på hotellet og truet med å ikke få forlate tyrkia! Nå er han tilbake og må få seg noen midlertidige tenner her i Norge mens tannkjøttet gror - og prisen alene for dette er 14 000 kr!
For hele historien les saken videre under.
Mandag 5.september:
Han sitter på fly på veg mot antalya, med skrekkblandet fryd, glede over å endelig ta grep men frykt for selve operasjonen. Han ankommer antalya sent på kvelden og ble møtt i transport av damen han har hatt kontakt med i forkant og får med en gang beskjed om at selve betalingen må skje i forkant av behandling, han får beskjed om at bank overføring er ok og de gir han detaljene for en IBAN/SWIFT overføring.
Tirsdag 6.september:
Bank overføringen ble gjort, de fikk kvittering og bank utskrift som bevis, behandlingen og marerittet startet nå!
De forklarer prosedyren og begynner behandling med beroligende og lokal bedøvelse. Deretter vil de uten videre forklaring legge han i narkose! Da han våknet fra narkosen var alle tennene bortsett fra de 4 bakerste borte… (plan var 6 oppe 6 nede!) for ekstra behandling hadde de nå lagt til 8000 i prisen, men med kontrakt som beskriver at prisen er endelig og at de ikke skulle ta ekstra dersom ekstra behandling oppstod så sier mannen at han ikke vil betale for en jobb han ikke spurte etter, dette liker de ikke og nekter han medisiner i form av antibiotika og smerte stillende så dette må han skaffe selv i smerter uten mulighet til å snakke etter opperasjon.
Onsdag 7. september
Bank overføringen er ikke mottatt, SWIFT/IBAN kan ta opptil 5 virkedager , dette tror de ikke på og begynner å kaller oss løgnere for at vi ikke har betalt, dette på tross av bank kvittering på overføringen
Torsdag 8.september
På dette tidspunk prøver vi å komme til en enighet å få dem til å forstå at pengene er på veg til dem og at de er nødt å fullføre behandling som planlagt da vi allerede har betalt. De vil ikke høre og sier de skal komme ned med advokat imorgen for å diskutere videre muligheter. Senere får vi tekstmelding om at viss vi bare betaler 10 000 idag så skal de fullføre behandlingen… vi sier nei da vi allerede har betalt, og hører ikke mer fra dem!
Fredag 9 september
De kommer ned på hotellet med «advokat» som de sier men i etterkant viser seg å bare være en ansatt av deres firma. Han vil ikke på noen måte høre hva vi sier og er låst på at vi ikke har betalt, vi legger fram alle papirer men de blir oversett. Han sier du har 45 minutter på deg å betale før «you dont want to know what happens» så forlot han mannen min sittende der uten mer informasjon.
Tiden går, han begynner å føle seg utrygg og usikker, ønsker eget hotell som ikke er av dem for å vente til pengene er inne på dems konto , som mest sannsynlig vil være mandagen pga helg (vi ringte banken for å spore pengene som var nådd tyrkia men ikke riktig bank enda)
De lar han ikke forlate hotellet og holder han fanget her, og nekter han å gå ut. Han pakker tingene sine og må fysisk sloss seg ut av hotellet og gå i lange stunder før han endelig kommer seg i en taxi og forlater stedet med blødende munn som enda er sår etter operasjon, og nå to blå øyner etter vaktene på hotellet han dro fra.
Mandag 12.september
Vi ringer banken sporer pengene som ble tatt i hold på grunn av valuta! Og tar derfor enda lengre tid med to muligheter: sende på ny, søke refusjon! De blir rasende over penger som ikke er på konto og vil absolutt ikke høre når vi forklarer at dette ikke er vår feil og at vi kan gjøre en ny overføring, men det vil de ikke høre på! De har bestemt seg av vi er løgnere og truer på dette tidspunkt både meg og han. De vi nekte å la han forlate tyrkia, de vil heller ikke gi oss mulighet å betale på verken den ene eller andre måten samme hva vi prøver å si.
Tirsdag 13.september
Han holder seg i sjul, jeg ringer den britiske ambassaden som hjelper med transport og får han til flyplassen og hjem i godt hold!
Dette har vært en ukes mareritt, 24 timer vi ikke visste om han ville komme seg hjem! Men endelig er han hjemme, men da uten tenner. Vi trenger derfor sårt hjelp til å skaffe han nye tenner her i norge slik at han kan leve et normalt liv igjen med tenner fra en trygg plass som Norge - men alle vet hvor dyrt dette er og vi har fått en estimert pris på 140 000 på implantater av hele kjeven oppe og nede! Takk på forhånd til deg som både deler og støtter denne spleisen for oss ❤️❤️