Hjelp Reisa Elvelag med å bevare den unike storlaksestammen i Reisaelva
Laksebestanden i Reisaelva er i veldig dårlig tilstand. På grunn av lave gytefisktall de siste årene stengte Miljødirektoratet elva for fiske etter laks og sjørøye i 2022. For å kunne åpne laksefiske igjen må elva ha et høstbart overskudd i minimum to sesonger på rad. Det vil si at det tidligste en kan forvente en ny vurdering er i 2025. Trolig er 2026 mer realistisk. Å stenge elva er et drastisk tiltak, men likevel nødvendig fordi forvaltningen vurderer at null beskatning av laks i Reisaelva kan hjelpe bestanden tilbake til ønsket nivå. For at dette skal fungere må bestemmelsene etterfølges av alle. Bilde nedenfor illustrerer hva som møtte folk langs elva i 2022.

På grunn av et stengt laksefiske er inntektsgrunnlaget til Reisa Elvelag så å si borte. Selv om elvelaget har halvert styrehonorarene, regnskapshonorar og kuttet administrasjonskostnadene med 65 %, gikk man med underskudd på nærmere en halv million i 2022. I årene som kommer vil underskuddet hvert år ligge rundt 300 000 kroner. Som en konsekvens vil Reisa Elvelag sannsynligvis kunne drifte i tre-fire år til før man er konkurs. I en slik situasjon har ikke elvelaget selv midler til viktig forvaltningsarbeid og prosjekter. Det kan eksempelvis ikke forsvares å prioritere mye penger til fiskeoppsyn, eller igangsette større overvåkningsprosjekt i en slik situasjon.
Elvelaget har vært i kontakt med Miljødirektoratet og Statsforvalteren. Beskjeden er at det ikke gis penger til drift, men muligens noe til oppsyn eller andre forvaltningsprosjekt. Derfor har Reisa Elvelag søkt tilskudd til en rekke tiltak, blant annet fiskeoppsyn for 2023. Svar på søknadene ventes i mars/april.
Fra ivrige utenbygdsfiskere har det kommet et initiativ til å lage en SPLEIS med formål om å samle inn penger som skal øremerkes til forvaltningstiltak i Reisaelva sesongen 2023. Et av forvaltningstiltakene er fiskeoppsyn, et annet er sonarovervåkning for telling av oppvandrende fisk. Midler som kommer inn via denne Spleisen vil bidra til Reisa Elvelags jobb med å bevare den unike storlaksebestanden i Reisaelva.
Reisa Elvelag setter pris på alle store og små bidrag!