Prosjektbilde for Hjelp hestene hjem til Norge

Nyeste oppdatering

«Lite fremgang»

Hjelp hestene hjem til Norge

Alle pengene som samles inn går til å dekke utgifter til transport, eksport papirer og karantene stall.

For 4 år siden reiste jeg til Tyrkia for å studere. Under studietiden tok jeg til meg en hest som trengte hjelp. Det var her alt startet og interessen for å hjelpe de Tyrkiske hesteeierene forbedre sin kunnskap innenfor hestevelferd. Den ene hesten ble til 4 til slutt. Og det var en ekstrem tung avgjørelse å flytte hjem før jeg hadde fått orden på hvordan jeg skulle få dem med meg hjem. Hestene står heldigvis oppstallet, men det er ikke helt uproblematisk og jeg har til kun ut februar 2024. Jeg har vurdert alle mulige løsninger og spleis var siste utvei. Jeg håper virkelig jeg klarer å nå ut til både venner og ukjente så vi kan få hestene trygt hjem til Norge.

Hestene det er snakk om:

Først Jack, hvor man ser hvordan han så ut når han kom til meg og så 6mnd senere. Deretter Jack igjen. Så Rymke og Marie og til slutt Odin. 

 

Jeg skal prøve så godt jeg kan å beskrive hvorfor det er så viktig for meg å få dem hjem❤️

Tyrkia henger desverre ganske langt etter Europa når det kommer til generell kompetanse på hest(veldig likt Egypt for dem som kjenner til Prince Fluffy Kareem). Her er det helt vanlig at hestene står inne på boks 24 timer i døgnet, og kun får komme ut når dem skal trenes. De fleste stallene tilbyr heller ikke paddocker, og dem som har, er kjempe små(typ 6x6meter). Noen hester blir satt ut i bånd/kjetting som også gjør at det ofte forekommer skader på bena. Til og med anerkjente staller tilbyr så og si ingen utetid til hestene. Det er ikke bare utetid som er problematisk innenfor hestehold der, men også fòring. De aller fleste får sparsommelig(ett par kg i døgnet) med finkuttet halm som grovfor og kilovis med havre og/eller bygg, da det er dette som er billigst. Noen fôrer også på kløverhøy som er litt problematisk da dette inneholder veldig mye sukker, og er vanskelig å lagre mtp utbrudd av sopp/varmgang. Mesteparten av Tyrkerne finner dette uproblematisk da det er dette dem har gjort i åresvis, og har lært av sine foreldre etc, men dem ser desverre heller ikke tegnene på at hesten ikke er frisk. Kolikk er så normalt der at det blir nesten ikke sett på som ett problem en gang. Og det er faktisk sjeldent dem oppdager det, med mindre det er så tydelige symptomer som at hesten ikke vil reise seg opp f.eks. Hester som tydelig er syke eller har skader må fortsatt jobbe/trene. Og en hest som ikke oppfører seg kan risikere å bli fratatt maten sin så den roer seg ned... Hester blir også ridd på som både 1 åringer og 2 åringer. Dette er pga av det er vanlig for gallopp hestene, så da har det blitt normalen for alle hester desverre. 

De aller fleste hestene er heller ikke fulgt opp med vaksiner og tannrasp. Og mange har heller aldri sett en skikkelig hovslager/barfottrimmer. Det er ofte noen som er selvlært som skor. Og vi som har, eller har hatt hest vet hvor viktig disse tingene er, i tillegg til fòr. Uten tilgang på dette og fri bevegelse tar det ikke lange tiden før problemene stiller seg i kø.

Det er også svært vanskelig å finne dyktige veterinærer på hest. Det er store avstander i landet og dårlig økonomi. Dette gjør at de fleste hester ikke får hjelp når dem er syke. Og hjelpen dem får er sparsommelig. Jeg brukte selv en veterinær som hadde jobbet kun med hest på veddeløpsbanen i over 10 år. Til og med med han merket man at det var mangel på kunnskap. Heldigvis var han klar over det selv og lyttet derfor til oss når vi hadde andre meninger angående diagnoser etc.

I 4 år har jeg brukt ufattelig mye tid og energi på å lære i fra meg det jeg kan om hest. Jeg har nådd ut til mange, og mange har jeg enda kontakt med som spør om råd. Men enda flere har vist motvilje, da dem desverre rir på "vi har drevet med hester siden Ottoman tiden". Høres kanskje ut som om jeg generaliserer her, men jeg har reist mye i Tyrkia og sett det meste fra topp staller til den vanlige mannen i gata som bare har hesten sin i hagen. Og dette er desverre normalen, ikke det ekstreme. For hver fine/friske hest jeg ser til salgs her nede, må jeg se minst 20 vannskjøtte.

Jeg er medlem i en del tyrkiske hesteforum og salgssider på facebook, og får en påminnelse hver dag om hvor godt dyra våres har det i Norge.
Legger ved noen bilder av helt "normale" hester som blir solgt som friske. Som dere ser er ikke alle radmagre, men det er alltid noe, som feks hester som står i sin egen drit, lange høver, hest med arr fra pinfiring etc.

(Jeg legger ikke ved bilder av det ekstreme, da det ikke er det som er formålet med denne spleisen.)

Etter 1 år med diskutering og opplæring av ny stalleier er mine hester er godt vandt med den Norske hestevelferden. Dem går ute i svære paddocker fra 08 om morgenen til 23.00 på kvelden. Dem har fri tilgang på høy og ALLTID tilgang på rent vann. Dem blir fulgt opp hver 6 uke med hovslager samt tannrasp årlig. Om jeg må selge/gi bort så blir jo dette en vannvittig overgang for dem. En overgang vi har vært borti tidligere når vi sto oppstallet hos noen andre. Det endte med kolikk på 3 av 4 hester etter bare noen få dager da hestene måtte stå inne hele døgnet  for det regnet (i følge stalleier). Den 4 hesten var nesten ugjenkjennelig etter 1 uke da han var så stressa av å stå inne så lenge. Og det er jo dette som venter dem om jeg selger. I Norge har man kanskje 1% sjangs på å selge hesten sin til en person som vil regelrett vannskjøtte hesten, mens her har man 1% sjangs på å finne ett godt hjem. Dem jeg vet ville tatt vare på hestene på en god måte, er enten fulle, eller har ikke økonomi til å ta til seg flere hester. Så da er dette siste utvei for dem.

Jeg har vert i kontakt med flere transport selskap og prisen per hest (inkludert alt av papir, karantenestall og transport) ligger på 4000euro.
Legger ved bilde av dagens valuta:

Jeg kunne nok skrevet så mye mer, men skriving og formidling er virkelig ikke min sterkeste side.
Og vil heller oppdatere underveis om jeg kommer på noe.

Om det skulle bli noe til overs, eller spleisen drar inn mer enn hva jeg trenger så blir de resterende pengene satt over til Strays Of Alanya sine hester. Om det skulle bli noe til overs, eller spleisen drar inn mer enn hva jeg trenger så blir de resterende pengene satt over til Strays Of Alanya sine hester. 

Om noen har noen spørsmål, eller tips til hva jeg kan gjøre for å evt få ned kostnadene på transporten så ta gjerne kontakt på amy.lotte87@gmail.com

Hjelp hestene hjem til Norge

14 960 kroner innsamlet

59 givere
Avsluttet 28.01.2024
9% av 165 000 kr
Grethe Charlotte Barø Erga sitt profilbilde
Verifisert
Grethe Charlotte Barø Erga mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. Camilla
    Håper så inderlig du får hentet hjem hestene🐴❤️
  2. 2 ga anonymt
  3. Monika
    Håper inderlig du får alle hjem ❤️
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Grethe Charlotte Barø Erga er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår? Rapporter den til oss.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×