Å utgifter til rettssak (SAM)
Å utgifter til rettssak
Jeg heter Santa Hmelnicka og har verdens beste hund: Semb. ♥️♥️♥️♥️♥️

I sommer opplevde jeg alle hundeeieres verste mareritt. Semb kom seg løs midt på natten, antagelig fordi noen av de andre som bor i huset vi bodde i har glemt å lukke en dør. Han ble etterlyst med en gang vi oppdaget at han var borte, og fikk etter hvert beskjed om at han var sett løs, stående over et lam. Etter Semb var kommet til rette igjen kom det frem at det var 7 drepte sauer/lam i området, og lammet han stod over er aldri funnet igjen.
Umiddelbart når jeg fikk disse nyhetene ble jeg selvfølgelig forferdet og formidlet til politi og saueeier at dersom det ble bevist at Semb hadde forårsaket skadene ønsket jeg selvfølgelig å ta ansvar for dette. Siden da har imidlertid saken utviklet seg, og sånn saken står nå er det like sannsynlig at det er et annet dyr som har angrep sauene. På tross av dette har politiet begjært Semb avlivet og ikke engang vurdert andre alternativer politiet har til avlivning, herunder pålegg om bruk av munnkurv, mentaltesting og aversjonstrening på sau, noe som ville vært mye mer fornuftig vedtak for en hund som aldri har vært aggressiv eller angrepet noen eller noe.
Status 05.03.24:
I straffesaken om spørsmålet ble jeg frifunnet og erstatningen til sauebonden ble ca. halvert. Dette var en stor seier, men det viktigste spørsmålet – spørsmålet om avlivning av Semb - gjenstår.
Politidirektoratet har nå fattet vedtak om avlivning av Semb, enda avlivning skal være siste alternativ i slike saker. Saken er viktig både for Semb, men også for hunder generelt – skal det være sånn at en hund kan avlives etter et skadetilfelle når det finnes andre mildere sanksjoner som kunne avverget eventuell fremtidig risiko?
-----
Har du mulighet til å bistå med 5 kr eller 500? Absolutt alle bidrag er satt utrolig stor pris på og vil gå direkte til å dekke utgifter til kennel og advokat for å redde Semb. Vi vet ikke enda hva utgiftene blir 100 %, men jeg vil oppdatere med en oversikt over utgifter her jevnlig slik at dere vet hva pengene dere donerer går til. Dersom det skulle bli noe til overs når saken er ferdig vil dette doneres til NOAH som har bistått i saken med å skrive en klage på Sembs vegne.
Tusen millioner takk for at du bistår med å redde Semb; enten det er via å gi til spleisen eller ved å sette oppmerksomhet på saken.
Saken er omtalt flere ganger i media, her med lenke til noen av dem:
https://www.gd.no/seks-sauer-skal-ha-blitt-angrepet-av-hund-alle-dode/s/5-18-1782943


https://www.gd.no/fortvilet-hundeeier-tror-ikke-pa-at-hennes-hund-drepte-sju-sauer/s/5-18-1942493
https://www.nrk.no/innlandet/hundeeier-frikjent-etter-sauedrap-1.16755993
https://www.dyrsrettigheter.no/familiedyr/avlivning-skal-vaere-siste-utvei/


