Hopp til hovedinnhold
Prosjektbilde for HJELP HUSSEN Å KOMME TILBAKE TIL NORGE

Oppdateringer

  1. Hussen tapte i Tingretten, men anker til Lagmannsretten, og vi har god tro på at han vinner!

    24. september 2024 17:46

    Vår gode venn, Niyonzima Hussen, anket vedtaket om utvisning, men fikk ikke medhold i Tingretten. Han anker nå dommen fra juni 2024 til Lagmannsretten. Der vil det bli lagt fram en rekke dokumenter som viser at Hussen kommer fra Kongo. Advokat Åsmund Mjåland har god tro på at Hussen kommer til å vinne saken.

    Denne saken mener vi er et typisk eksempel på en unødvendig utvisningssak, der en kan se sporene av Sylvi Listhaugs millionsatsing på å gå gjennom gamle saker for å finne folk som kan utvises, istedenfor å bruke ressurser på nye asylsaker som hoper seg opp. Stortinget bør stille krav om bedre kvalitetssikring i saksbehandling og rettsgang i utlendingssaker.

    Hussens sak er et grelt eksempel på dårlig saksbehandling, mangel på respekt for rettsprinsipper og feil bruk av statens ressurser. Hussen har vært en lovlydig borger i Norge i mer enn 10 år. Han bidrar i frivillig arbeid og sto i full jobb på Mandalsfabrikken Nøsted & co AS, da han feilaktig ble utvist fra Norge.

    Han har siden mars oppholdt seg i Uganda, der han verken er borger eller har flyktningestatus. Han har heller ikke lov til å arbeide. Lindesnes SV sørger for at han får et lite månedlig bidrag til mat og medisiner og husleie. Hvis du har lyst til å bidra, kan du ta kontakt med Eva Hinlo eller Torborg Bækholt.

    Bakgrunn: Niyonzima Hussen ble utvist og sendt til Uganda i mars i år. Årsaken var at det ved bruk av bildegjennkjenningsprogrammer kom fram at han hadde brukt et falskt ugandisk pass for å komme seg til Schengenområdet. Passet har ikke vært vist til norske myndigheter, men handlingen brukes til å så tvil om hans oppgitte kongolesiske identitet.

    Torborg Bækholt og Eva Hinlo

  2. Rettssaken er over, og det kom fram mye positivt for Hussens sak. Nå venter vi på dommen!

    31. mai 2024 08:46

    Advokat Åsmund Mjåland forteller at de kom fram mye som tydelig styrket Hussens sak i løpet av rettssaken. Det kan se ut til at UNE har sittet på mange opplysninger til fordel for Hussen, som de har holdt tilbake.

    Niyonzima Hussen framsto meget troverdig under rettsbehandlingen, og nå må vi bare vente på dommen.

    Du kan fremdeles støtte saken her:

  3. 27. og 28.mai blir saken til Hussen behandlet i Tingretten i Oslo. Vi heier på Hussen!

    26. mai 2024 18:58

    Vi ønsker Hussen, advokat Åsmund Mjåland og vitnene Bjørge Reiersen og Eva Hinlo  - stor lykke til!

    Nå håper vi at det blir en rettferdig dom, og at Hussen snart kan komme tilbake til Mandal!

  4. Bjørge Reiersen ved Nøsted ber oss stille opp for Hussen sammen

    7. mai 2024 10:52

    Bjørge Reiersen, som er driftsdiektør ved Nøsted &, sier at det er mange lokalsamfunn som jobber med lignende saker, men Hussen er vår sak og vårt ansvar i lokalmiljøet i Mandal. Han ber oss om at vi sammen tar  det ansvaret 

    Han er kritisk til at UNE sender Niyonzima ut av landet, kun noen måneder før rettssaken skal starte.

    – Hussen har tolv år i Norge uten at noen kan påvise at han har gjort noe galt. Han har innrettet seg og blitt en lojal og god ansatt som bidrar i lokalsamfunnet. Myndighetene mener han ikke kan være i landet mens saken avgjøres, og dermed fratas han inntekt han trenger for å få prøvet saken sin for retten, sier Reiersen.

  5. Hussen hilser og takker alle som tenker på ham, har sendt hilsener, og som deler og støtter spleisen

    2. april 2024 15:35

    Det er varmt i Kampala, 34 grader, og i dag regner det. Hussen har det etter forholdene bra. Han arbeider med å samle inn dokumentasjon på identiteten sin, og er ved godt mot idag.

HJELP HUSSEN Å KOMME TILBAKE TIL NORGE

51 750 kroner innsamlet

98 givere
Avsluttet 17.06.2024
51% av 100 000 kr
Torborg Bækholt sitt profilbilde
Verifisert
Torborg Bækholt
står bak spleisen
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. 2 ga anonymt
  2. Sigrid
  3. Inger
    Lykke til med rettsak
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Torborg Bækholt er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår?

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×