Melgalvju atgriešanās - bidrag til gjennomføring av festivalen i Latvia den 06.07.2024
Gjennomføring:
Det blir et dugnadsarrangement med anslagsvis 10 personer fra Norge. Venner som er godt kjent med festivalrigging vil delta på forberedelser og gjennomføring.
Vi tar med smaksprøver og små gaver til barn i Latvia fra Norge, og et eventuelt overskudd fra spleis vil gå til ytterligere utgifter for gjennomføringen av festivalen og fremtidige arrangementer som hedrer norsk og latvisk kulturutveksling.
KORT PROSJEKTBESKRIVELSE
«Melgalvju Atgriešanās» / "Melgalvis' tilbakekomst", 6. juli 2024
Et norsk-latvisk arrangement med kulturutveksling og forbrødring. Bakgrunnen er Tor Melgalvis sin fars, Aleksandris Melgalvis' historie. Han ble født i Trapene, i Latvia i 1924. I forbindelse med at det nå er 100 år siden hans fødsel, arrangeres denne festivalen i huset hvor han var født og oppvokst.
«Folkefienden» Aleksandris var en av mange som flyktet fra Latvia i 1944, da russerne kom tilbake. Emma, hans mor, ventet på ham i 40 år, til hun døde 1984, men Aleksandris kom aldri tilbake. Han tok aldri sjansen.
Huset han ble født og vokste opp i, står fortsatt. Postkontoret holdt til her helt inntil i fjor. Her hadde moren, Emma, frisørsalong og faren, Aleksandris sr. skomakerverksted og drev en kro "A. Melgalvis Tejnica". Vi vil gjenåpne denne kroen for en dag.
Tor Melgalvis, sønnen til Aleksandris Melgalvis, har arbeidet i mange år med å lage en dokumentar om sin fars historie. En spennende reise som begynte i Trapene i Latvia og sluttet i Brumunddal i Norge.
Som sagt, reiste Aleksandris aldri tilbake til Latvia, men nå reiser vi - hans etterkommere og deres venner - for å hedre hans liv og de to kulturene som binder oss sammen, denne gangen i Trapene, i Latvia, den 6. juli 2024.
Med i programmet er blant annet:
- Den store baltikumkjenner, Hege Boman Grundekjøn. Hun skal formidle lite kjent informasjon som belyser norsk-latviske relasjoner med ny fylde.
- Kjell-Arne Tilley - SAS-kaptein på det første juleflyet som gikk fra Norge til Latvia i 1992. Han vil vise bilder fra turen og holde et lite foredrag. Tilley er også musiker og vil ta med gitaren for å underholde publikum.
- En «Vikingfamilie» på 4, med Gunnar Marius Feragen i spissen, vil vise tradisjonelle viking-håndverk og barneleker. De kommer med et tonn med diverse utstyr.