Prosjektbilde for Innsamling til studie i England

Innsamling til studie i England

Alle penger som blir samlet inn går til Vegard sitt studieløp.

En Fortvilt Kamp mot Lånekassens Regelverk

Hei,

Jeg heter Vilde Hermansen (20) og studerer markedsføring (bachelor) ved University of Brighton i England. Før jul i fjor (2023) søkte min kjæreste, Vegard Elias Olsen (20), om opptak til samme universitet for å studere Aerospace Engineering på bachelornivå. Dette er en utdannelse som ikke tilbys som bachelorgrad i Norge, og Vegard er lidenskapelig opptatt av å få denne kompetansen.

Problemet

Vi har begge sett frem til å studere og bo sammen i England og søkte derfor om studiestøtte fra Lånekassen i mai. Mens min søknad ble godkjent, ble Vegards søknad avslått. Begrunnelsen for avslaget var at han ikke hadde generell studiekompetanse og at han derfor var tatt opp på særskilte grunnlag, noe som ikke stemmer. Vegard søkte på bakgrunn av forkurset han fullførte ved UiT Narvik i 2022, som tilfredsstiller opptakskravene ved University of Brighton. Etter å ha lagt frem pensum for matte og fysikk fra forkurset, fikk han godkjent skoleplass.

Vi syntes derfor at avslaget var feilaktig og sendte inn en klage. Dessverre har vi ennå ikke fått svar, selv etter fem uker, og vi har heller ikke fått tilfredsstillende svar fra Kunnskapsdepartementet. De hevder at studenter med forkurs ikke har nok kompetanse for å fullføre utdanning i utlandet, noe vi finner svært merkelig. Dette vil i praksis bety at Vegard må ta opp fag på et lavere nivå enn det han allerede har studert, for å bli ansett som kompetent nok til å studere i utlandet.

Motstridende Regelverk

Det er underlig at Vegard må ha generell studiekompetanse for å få støtte til utenlandsstudier, spesielt når ingeniørforkurs er tilstrekkelig for opptak til ingeniørstudier i Norge. Dette virker å være i strid med statens mål om å gjøre det lettere for yrkesfagelever å ta høyere utdanning, og det motsier prinsippet bak Y-veien. Betyr dette at Kunnskapsdepartementet mener at forkursstudenter bare er kompetente nok til å studere i Norge, men ikke i utlandet?

Nåværende Situasjon

Vi har nå kun to måneder på oss til å finne bolig, søke visum for Vegard, og sikre økonomisk støtte til skolepenger og levekostnader. Da vi kontaktet Lånekassen for å få en oppdatering, fikk vi beskjed om at behandlingstiden på klagen er 12 uker. Dette innebærer at vi vil få svar på klagen dagen etter studiestart. Vi spurte om å få snakke med en saksbehandler, men ble møtt med avvisning. Etter mye motgang over telefonen, fikk vi til slutt beskjed om at våre eneste alternativer er å vente i åtte uker til eller sende inn en ny søknad med samme behandlingstid.

Fortvilelse og Fremtidsutsikter

Vi er nå begge fortvilet og usikre på hva som vil skje det kommende skoleåret. Jeg vil fortsette mitt studie i England, mens Vegard har søkt på resteplasser her i Norge. Dette er langt fra en optimal situasjon for noen av oss. Vi vurderer nå å spørre bedrifter om støtte eller opprette en spleis som en siste utvei for å sikre at Vegard kan følge drømmen sin. Hvis ikke må Vegard ta til takke med et studie i Norge som han egentlig ikke ønsker eller har motivasjon til å utføre.

Hjelp og Oppklaring

Vi trenger nå hjelp med å få frem vår historie og få svar på hvorfor Vegard ikke får støtte til sin utdanning, når han på sett og vis er bedre kvalifisert for ingeniørstudier enn studenter som kommer rett fra videregående. Vi setter stor pris på at dere leser gjennom vår sak, og håper at dere kan bidra til å få Vegard inn på sitt drømmestudie, slik at han ikke må ta til takke med en utdanning som ikke oppfyller hans ambisjoner.

Med vennlig hilsen,

Vilde Hermansen og Vegard Olsen

Innsamling til studie i England

5 600 kroner innsamlet

10 givere
Avsluttet 20.09.2024
0% av 1 110 000 kr
Verifisert
Vegard Elias Olsen mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. Lykke til!
  2. 3 ga anonymt
  3. Unni
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Vegard Elias Olsen er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår? Rapporter den til oss.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×