Prosjektbilde for Hus til familie i Malawi

Hus til familie i Malawi

Alle pengene går til å bygge et hus for to foreldre med sine fire barn

På vår reise i Malawi kom vi over en familie som har det verre enn de fleste. I dette huset på cirka 4x2 meter bor det en familie på 6 personer. Vi holdt på å kjøre forbi, men min kone så to barn alene på utsiden av huset og ba meg om å stoppe bilen. Jeg stoppet og kjørte tilbake til et bittelite, utslitt hus. På utsiden av huset satt det to barn, helt stille under den stekende solen. Disse to barna var alvorlig underernærte og ville sannsynligvis ha dødd av sult i løpet av dette året om vi ikke hadde stoppet. Foreldrene var ikke hjemme, så vi ga dem vann og penger og kjørte videre.

På vår vei tilbake en uke senere stoppet vi ved det samme huset og ga dem mat, drikke og penger for å klare seg noen uker til. Vi snakket med  mor og far som forklarte sin situasjon. Pengene vi ga dem en uke tidligere hadde de brukt til å kjøpe klær og mat til sine barn, og det viste oss hva de prioriterte mest i livet deres, og det er sine barn.

Vi brukte god tid på å prate med dem, de var selvfølgelig litt brydd, vi har alle litt stolthet i oss, men... framtiden til deres barn har større prioritet, og det gjorde de veldig tydelig for oss. Av hensyn til deres privatliv og stolthet inkluderer vi ikke deres navn eller bilde av dem og deres barn i denne spleisen. Det vi kan si er at de har en jente på 14, jente på 12, gutt på 6 og gutt på 3 år.

Det de virkelig behøver nå er et større hus. Per i dag lever denne familen på seks, med fire barn i et lite hus laget av murstein på cirka 4x2 meter med et tak av strå. Det er alt. Ingen innlagt vann eller strøm. I deres øyne var det kanskje en liten forbannelse at vi stoppet ved huset deres for andre gang, fordi straks etterpå forsøkte noen å rane til seg det lille de fikk av oss! 

Men de er fortsatt ved godt mot, vi er i dialog med dem og vi er beredt på å gi dem nok penger til mat og skolegang til barna hver andre uke i overskuelig framtid.

Og med alt dette ønsker vi å si at akkurat nå er det et hus de trenger. For 20 000 norske kroner kan vi bygge et hus som har en god levestandard og sikkerhet for to foreldre med sine fire barn. Vi har tilgang til en SSB-maskin som lager murstein,  og en byggmester som vi stoler på.

Pengene i denne spleisen går uavkortet til utgifter til å bygge hus til denne familien.

 

Hus til familie i Malawi

11 350 kroner innsamlet

21 givere
Avsluttet 04.11.2024
56% av 20 000 kr
Verifisert
Paul Kristian Kristensen mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. 4 ga anonymt
  2. Rune and Lene
    Best whishes!
  3. Tonje-Mari
    Lykke til!
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Paul Kristian Kristensen er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår? Rapporter den til oss.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×