Min gode venn Kalume har vært synlig i kampen mot opprørerne i Kongo og må desperat rømme landet

Min gode venn Bernard Kalume måtte rømme med familien fra Goma i Kongo da byen ble inntatt av den Rwandastøttede opprørsgruppen M23 forrige uke. M23 beveger seg nå mot Bukavo der Bernard og familien oppholder seg. M23s mål er å styrte regjeringen og FN er bekymret for at det skal utvikle seg en storkrig i Sentral-Afrika.
Bernard Kalume har jobbet med FN, flere internasjonale Tv stasjoner og bla. for Tomm Kristiansen da han var i Afrika for NRK. Vi samarbeidet da Kirkens Nødhjelp ville se om vi kunne bruke teater i rehabiliteringen av voldtatte kvinner og barnesoldater. Bernard er forfatter, musiker, skuespiller og «fikser.» Dette har også skaffet ham fiender.
Kalume har også snakket høyt om å frigjøre Kongo fra opprørere slik at landet kan få fred og beholde alle de verdifulle mineralene selv. Snakker du høyt står du på dødsliste. Derfor må han rømme landet.
Jeg har hatt mulighet til å hjelpe ham ut av Goma, men de trenger flere midler hvis de skal kunne flykte til Burundi og oppholde seg der med familien. Hvis det blir noe til overs, vil han aktivt bruke det til å fortsette kampen for fred. Bernard har alltid jobbet hardt for å gjøre noe for andre. Nå er det på tide å gjøre noe for ham og familien.
Vi møtte Fredsprisvinner Denis Mukwege i Oslo på fredag. Han var i flere møter bl.a med regjeringen for å samle støtte til å få fred i landet, og han bekreftet at situasjonen er verre enn på mange år. Dr Mukwege har arbeidet helt siden folkemordet i 1994 med å lappe sammen kvinner med brutalt ødelagte underliv.
https://shoutforcongo.org/our-patron/
Jeg har laget en egen konto til Bernard. På forhånd takk for hjelpen.
Hilsen Johannes Joner

M23-opprørere inntar Goma i Den demokratiske republikken Kongo. Mineralene de smugler ut av landet havner bl.a. i din mobiltelefon.
https://www.panoramanyheter.no/apple-dr-kongo-kongo/apple-etterforskes-for-bruk-av-blodmineraler-fra-kongo/382051