Prosjektbilde for Utgivelse av en biografi om trønderen Hans Budal (1830-1879) billedhugger  i norsk senklassisisme

Nyeste oppdatering

«Aller siste oppdatering»

Utgivelse av en biografi om trønderen Hans Budal (1830-1879) billedhugger i norsk senklassisisme

Alle bidrag vil gå til å finansiere trykking av boken jeg har skrevet om den glemte billedhuggeren Hans Budal (1830-1879) fra Trøndelag

Jeg håper mange vil støtte dette. Hans Budal var en fantastisk billedhugger og tegner (under er et bukkehode han tegnet som ung i Budalen). I dag er han nesten helt glemt. Jeg har skrevet boken om ham.

Han trenger å komme tilbake i  i lyset. Nasjonalmuseet har seks av hans verker - riktignok i magasinet.

Sørtrønderen Hans Budal var født i Budalen i 1830 og døde i Kristiania i 1879. Hans ualminnelige kunstneriske talent ble tidlig oppdaget, og det ble samlet inn penger i Christiania for å for å få ham til utdannelse ved Tegneskolen der. I seks år gikk han på Tegneskolen. Senere levde og arbeidet han i 17 år i København og Roma, og han var en anerkjent billedhugger i sin egen tid. De siste åtte årene levde han i Kristiania.  Da han døde på Rikshospitalet 48 år gammel, den 4. mars i 1879, var han allerede på vei til å bli glemt. Han hadde vært syk noen år, det hadde kommet nye toner i kunsten, og realismen overskygget snart den ideale klassisismen han hadde virket under. Han levde ikke lenge nok til å følge med over i den nye tiden

Etter å ha fulgt Hans Budals spor i nesten fem år, har jeg både oppdaget ukjente verk, funnet mye ukjent informasjon om ham og livet han levde. Jeg er blitt overbevist om Budals begavelse og sterke uttrykk som billedhugger, og om viktigheten av at han får den plass han fortjener i norsk skulpturhistorie. Boken jeg har skrevet om ham innebærer en nyskriving og supplering av en del av norsk skulpturhistorie. Men vekten i boken ligger ikke bare der. Mye av plassen vies en bredere presentasjon av tiden han virket i, og av miljøene i Christiania, København og Roma, der han og de andre senklassisistene levde og arbeidet. Jeg vil gi et bilde av Budalen der Hans vokste opp,

I dag er Budal nærmest glemt, bortsett fra i hjembygda. Han er knapt nevnt i kunstlitteraturen, utover det jeg selv har skrevet. Målet med prosjektet er å få billedhugger Budal tilbake i lyset så han får den plassen han fortjener i norsk skulpturhistorie.

Jeg har fått tilsagn fra et kjent forlag om å forlegge boken, men må selv sørge for fullfinansiering - 300 000 kroner sånn circa. Jeg søker støtte der det er mulig. Men håper også å få bidrag gjennom Spleis. Alle monner drar.

Boken vil bli publisert i 2026- om alt klaffer. 

Utgivelse av en biografi om trønderen Hans Budal (1830-1879) billedhugger i norsk senklassisisme

14 460 kroner innsamlet

35 givere
Avsluttet 15.04.2025
28% av 50 000 kr
Åse Markussen sitt profilbilde
Verifisert
Åse Markussen mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. Jorån
    Lykke til.
  2. Eystein Enlid
  3. Svein
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Åse Markussen er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår? Rapporter den til oss.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×