Etablering av stiftelsen STYRK HEIMEVERNET
STYRK HEIMEVERNET!
Vi vil etablere en stiftelse som skal ha som formål å støtte organisasjoner, lag og enkeltpersoner som arbeider for å styrke norsk forsvarsevne.
Stiftelsen skal ha til formål å jobbe for en styrkning av Heimevernet og derigjennom økt norsk forsvarsevne.
Stiftelsen skal yte bistand til organisasjoner, lag og enkeltpersoner som arbeider for å styrke norsk forsvarsevne og beredskap i fred, krig og krise.
Prosjektgruppen STYRK HEIMEVERNET! (SH) som er initativtakerne til stiftelsen har som første Facebookgruppe noensinne deltatt på en Stortingshøring. SH har utviklet seg fra å bli en liten gruppe med forsvarsvenner, til å bli over 22.400 medlemmer på Facebook. Gruppens størrelse økte radikalt i dagene etter at langtidsplanen for Forsvaret, (LTP) ble fremlagt.
SH har laget et eget høringsdokument som er sendt ut til stort sett alt av politikere, både sentrale og lokale, Forsvaret, og ikke minst media. I dokumentet vårt, «Et landsdekkende og kampklart HV for fremtiden,» ettergår vi det vi mener er feil og mangler med et sterkt fokus på Heimevernet. Heimevernet, som er vår største «gren» i Forsvaret, og som drives med bare 3% av forsvarsbudsjettet, står igjen i fare for reduksjoner og besparelser. Dette må stoppe nå! Nåværende sikkerhetspolitiske situasjon i verden tilsier at Heimevernet må styrkes, ikke svekkes. LTP som den foreligger vil ødelegge mye av den motivasjon, og godvilje som dagens HV-soldater har.
STYRK HEIMEVERNET!: En prosjektgruppe startet på Facebook for å belyse viktigheten av å styrke Heimevernet, stoppe de siste 20 års systematiske nedprioriteringer av Heimevernet, og øke treningsmengden både på å løse primæroppdrag, samt understøtte det sivile samfunnet.
Ordstyrerer/iniativtakerne er (I tilfeldig rekkefølge):
Frode Larsen
Hans Arne Ring Thomsen
Geir Dolonen-Marthinussen
Mai-Linn Spigseth
Sjak R. Haaheim
Alf Helge Hermansen