Hopp til hovedinnhold
Prosjektbilde for Hjelp oss  å gjøre dampkjelen til Kongesjaluppen Stjernen  av 1899 i stand igjen!

Hjelp oss å gjøre dampkjelen til Kongesjaluppen Stjernen av 1899 i stand igjen!

Pengene som samles inn går til reparasjon av dampkjelen!

Vi er en gruppe entusiaster som har holdt på med "Stjernen"  i mange år.  Den ble bygget på Aker mek. verksted i Kristiania i 1899 og overlevert til kong Oscar ll. Kong Haakon Vll  overtok båten i 1905. Tyskerne tok den i 1940, og etter krigen ble den solgt på auksjon og havnet i Mjøsa hvor den ble brukt til forskjellige aktiviteter fra sandlekter til lystbåt.

I 1995 fant Rolv Wesenlund og andre  ildsjeler fra Horten at båten hadde en sørgelig tilværelse på Mjøsa.  Den ble funnet som nesten vrak, og den måtte reddes! De kjøpte den tilbake til Horten og startet et omfattende restaureingsarbeid for å få damen tilbake til sin fordums prakt.

Nå har vi dessverre fått problemer med dampkjelen  som er selve hjertet i båten. Vi trenger nå penger for fortsatt å kunne ta vare på denne vakre damen. Derfor denne appellen om hjelp til dere der ute. 

Hjelp oss å gjøre dampkjelen til Kongesjaluppen Stjernen av 1899 i stand igjen!

1 000 kroner innsamlet

3 givere
Avsluttet 04.07.2025
0% av 200 000 kr
Tone Lykke-enger sitt profilbilde
Verifisert
Tone Lykke-enger mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. 4 ga anonymt
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Tone Lykke-enger er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår?

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×