Hopp til hovedinnhold
Prosjektbilde for Vi har ingen å miste, ei heller som en tapt fremtid

Vi har ingen å miste, ei heller som en tapt fremtid

Spleisen går til barn og unge, de har hele livet foran seg og de fortjener at vi hjelper dem.

Barn og unge vokser opp i en digital hverdag der sosiale medier er en stor del av livet. Plattformene kan gi fellesskap og støtte, men de kan også bidra til psykiske utfordringer.

Spleisen går til de som vi voksne har sviktet med å utvikle plattformer som tilrettelegger for utestengelse og dårlig selvbilde.

Det er ingen kontroll, unge hjerner har fått tilgang på disse plattformene helt uten kontrollmekanismer.

Det stedet der barna skal være trygge, nemmelig på skolene, har de også tatt i bruk de samme verktøyene. Men det virker ikke som om opplæringsplanen har fulgt med, opplæringen i bruken av SoMe er ikke tilstrekkelig.

Heller ikke moderering av innholdet, det er ikke eksisterende.

Gjemt bak personvernet fortsetter det vonde, og det med vår velsignelse. Ikke det at vi synes det er greit, men personvernet er visstnok viktigst. Personvernet er også utviklet av oss voksne.

FOMO (Fear of Missing Out): Mange føler at de alltid går glipp av noe, og blir stresset av å måtte være pålogget hele tiden.

Mobbing på nett: Negative kommentarer og digital mobbing kan være like skadelig – eller verre – enn tradisjonell mobbing.

Sosial sammenligning: Når man ser andres “perfekte liv”, kan det gi lavere selvfølelse og kroppspress.

Likes og tilbakemeldinger: Jakten på bekreftelse kan skape både glede og press.

Søvnproblemer: Skjermbruk og varsler sent på kvelden gjør det vanskelig å slappe av og sove godt.

Kontinuerlig tilgjengelighet: Mange føler at de må svare og være “alltid på”. Det gir stress og lite rom for hvile.

Skadelig innhold: Barn og unge kan eksponeres for innhold om selvskading, spiseforstyrrelser og vold.

Falske påstander: Enhver person kan komme med en påstand om noe som er bra, som er sunt, uten en vitenskapelig begrunnelse, uten forsking. Flere likes = mer sant.

Alt dette kan påvirke psykisk helse og gjøre hverdagen tyngre.

Mye av dette går dette under radaren, og resultatene ser vi først når det er en lang vei tilbake. Ikke nødvendigvis for sent, men for noen er det allerede ingen vei tilbake. Enten ved at de ikke er her, eller ved at de ikke kommer seg ut av dette.

Gjennom denne spleisen går pengene direkte til Mental Helse Ungdom, som jobber for å styrke barn og unges psykiske helse over hele landet. De driver hjelpetjenester, møteplasser og kampanjer som gir støtte og håp til unge som trenger det mest 💚

Desto mer som blir gitt, jo mer justeres målet, anse det som kontinuerlige delmål.

Vi har ingen å miste, ei heller som en tapt fremtid

0 kroner innsamlet

0 givere
34 dager igjen
0% av 10 000 kr
Tor André Solbakken sitt profilbilde
Verifisert
Tor André Solbakken
står bak spleisen
Mental Helse Ungdom sitt profilbilde
Mental Helse Ungdom mottar pengene
Denne knappen åpner en modal med delingsknapper, hvorav den første heter «Del på Facebook».
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Tor André Solbakken er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår?

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×