Prosjektbilde for Operasjon for Rocky

Operasjon for Rocky

CT og operasjon av galleblæren for Rocky.

25.Januar.

Dette er Rocky, han er en japansk spisshund på 10 år. Han har forholdsvis vært frisk og rask i alle år.

De siste par årene har han hatt litt problemer med tennene sine og utviklet periodontitt. Men dette har blitt vedlikeholdt årlig.

De siste 2 årene har han hatt smerter i magen hvis man kommer borti eller prøver å løfte han opp. Vi har vært hos veterinær og ikke funnet direkte årsak til dette. I ny og ne har han også kastet opp en del, men dette har vi heller ikke funnet årsaken til. Det har blitt tatt blodprøver og røntgen.

I november 2018 var vi igjen inne for årlig kontroll og jeg gjentar det samme ang. Magesmerter og oppkast. Vi prøver igjen og finne årsak, han blir til tider urolig, skjelver og av og til uler han når han skal gjøre fra seg.

Det blir tatt ultralyd og man ser da en endring i galleblæren (evt. Begynnelse på gallestein) som kan føre til smerter. Vi får smertestillende og medisiner for galleblæren.

Etter noen uker er vi tilbake på kontroll og det ser litt bedre ut så vi fortsetter med medisinen.

1 ukes tid etterpå uler han igjen når han skal gjøre fra seg. Vi drar tilbake og det blir tatt ultralyd hvor galleblæren ser fin ut, det blir da også tatt røntgen. På røntgen ser man at prostata er forstørret og gjør det trangt for passering for avføring. Da har vi det tenker  , han får medisin mot prostata og mer smertestillende.

En stund til går og plutselig uler han igjen. Han er urolig om natten, vi haster ut tidlig om morgenen og han gjør fra seg.

2t senere kaster han opp og gjør fra seg inne (noe han vanligvis aldri gjør). Full fart ut med han og babyen på 6mnd hver gang han lager en lyd i tilfelle det kommer mer. :sweat_smile:

Vi er tilbake hos veterinær for jeg tenker kanskje han trenger mer medisiner for prostata. Nye bilder viser at prostata ser mye bedre ut. Men galleblæren derimot, ser verre ut. 

Pga. Vedvarende smerter må det taes CT og eventuelt operes.

Etter kontakt med forsikringen som jeg har hatt og betalt i over 10 år, dekker de da inntil 7000 av 12000 som CT koster.

De dekker en del av operasjonen også, men da det var en del veterinær besøk før vi fant ut av dette så har jeg brukt en del av min årlige sum på 30 000. 

Jeg ville forhøye den årlige sumen til 60 000, men siden det var blitt januar så var det for sent. Dette må gjøres i desember.. 

En slik operasjon vil koste 26 000, jeg har da etter CT kanskje  17000 igjen å få dekket i år. 

Nå lurer du kanskje på hvorfor man ikke har en sparekonto til slikt da dette kan skje. Men jo, alle disse veterinær besøkene i november, desember og hittil i januar har kostet en del. Ultralyd meg her og røntgen meg der. Noe ble dekket av forsikring, mens jeg har betalt en egenandel på over 20 000.

Mens vi ventet på godkjenning fra forsikringen for å kunne ta CT leverte jeg Rocky til foreldrene mine for litt avlastning i går kveld da vi også har 3 barn i huset på 11år, 4år og 6mnd. 

I natt har han da igjen kastet opp, ult og gjort fra seg inne, til tross for at han fikk smertestillende kl. 18.00 og medisin om kvelden. Flotte ansatte på dyreklinikken Bergen vest fikk fort tak i hastetime hos anicura Bergen Nord for å ta CT. Da ble det levering i barnehage og rett ut og hente Rocky, kjøre han til Åsane så de får tatt bilder og få mer oversikt over situasjonen. (Såvidt jeg har forstått hva CT'en er for).

Når han først er der må det også taes blodprøver og det ene og det andre. Alt sammen som tyder på at beløpet som kalles egenandel stiger sakte men sikkert.

Selv om Rocky er 10 år og noen tenker han er gammel, så er han en rask og sprek hund for sin alder. Med denne operasjonen kan han lett ha 5 flotte, smertefrie år til. Det er egentlig ingen annen utvei enn å operere. Min utvei hvis ikke jeg får litt økonomisk støtte av dyrevennlige sjeler blir å ta et lån.

Derfor prøver jeg, samtidig som det er vanskelig å tungt å komme i en situasjon der jeg ber om penger, be om støtte fra dyrevenner. 10kr her og 20kr der hjelper på!!

Om noen har noen spørsmål så kan de skrive til meg. Jeg har også alle fakturaer og papirer fra forsikring og veterinær dersom noen ønsker å se dette. Da har jeg fått en regning på 13 975, der forsikringen dekket 7000. Min egenandel kommer da på 6975kr

Den neste regningen har jeg ikke fått papirer på enda, jeg ble fortalt at den var 25 888, forsikringen har beregnet at de dekker 17 789. (Pga. Feil på nettsiden kan jeg ikke åpne regningen) Min egenandel kommer da på 8099. Pluss de 6975 så er totalen 15 074. 

Stor hilsen fra Zana og Rocky!

*oppdatering: CT er tatt, blodprøvene er kjempefin, ingenting annet merkes. Galleblæren er fortykket og fylt med tykk væske utifra det jeg forstod. Bildene sendes til England for å utelukke andre ting og for at spesialister skal se at galleblæren enkelt kan fjernes uten å skape andre problemer.

*oppdatering 29.januar: da har jeg fått resultat fra CT. Det skal ikke være noe andre problemer eller noe som gjør det vanskeligere å "bare operere" ut galleblæren. Leveren ser fin ut og alt annet. Prostata er fremdeles forstørret selv om han gikk på medisin som skulle ha virkning i 4mnd. Så de anbefaler å kastrere han samtidig som operasjonen gjøres og istedenfor å da betale 7000 for kastrering så blir det ca. 1000 da det gjøres samtidig som operasjonen av galleblæren. De anbefaler dette da han er 10 år og de tror ikke prostata kommer til å bli mindre, eventuelt kan det holdes i sjakk ved medisinering fremover. Operasjonen er satt til å være tirsdag 5.februar. De har allerede sendt 14 000 til direkte oppgjør med veterinær fra CT, så venter jeg på svar hvor mye av det jeg må betale som egenandel.

Rocky er i fin form, var litt slapp etter CT, går på medisiner 3 ganger daglig for galleblæren. Er i super form ute på tur, men inne virker han litt utilpass. Han kastet litt opp dagen etter CT. 

*oppdatering 4.februar: Rocky kastet masse opp onsdag og torsdag, spiste ikke, drakk ikke og det var blod i oppkastet. Var i kontakt med veterinær for å komme inn for væskebehandling, men plutselig spiste han og drakk fint. Ikke kastet opp siden. Hadde skjelvinger lørdag ettermiddag, men roet seg ned ca. 15-20 min etter smertestillende. Nå vil vi bare få unna morgendagen så smerten gir seg. 

*oppdatering 5.februar: da fikk jeg nettopp telefon fra veterinæren at operasjonen gikk fint. Han skal få sove ut til i kveld før jeg henter han hjem for natten, må kjøre han til Bergen vest i morgen for væskebehandling for å få han i gang med spising og drikking. Takker alle for støtten!

*oppdatering 5.februar: Rocky er hjemme, han er litt forvirret etter narkosen men ellers i ok form. Han har 2 sår etter operasjonen, et langs hele magen og et for kastreringen. Han har sonde i halsen for mating og veneflon om det er det samme vi kaller det hos dyr på poten. Han har fått i seg medisiner siden vi kom hjem og spist litt så jeg slipper kanskje mate han via sonde. Han har ikke drukket vann men fått litt og litt med sprøyte rett i munnen.

*oppdateringe 9.februar: Rocky er bedre, kaster fortsatt litt opp pga. Smertestillende. Jeg har endelig fått noen av papirene på hvor mye som dekkes av forsikring og det jeg regnet ut til å bli minimum 17 000 egenandel ble heldigvis mindre enn jeg trodde, totalen er da 15 000 kr. Jeg får ikke åpnet papiret for saken ang. Operasjonen. Står bare at det dekkes 17 789, men hvis jeg åpner står det "ikke erstattet skade". Regner med det er en feil i systemet.

Operasjon for Rocky

5 645 kroner innsamlet

23 givere
Avsluttet 12.02.2019
37% av 15 000 kr
Zana Gusic sitt profilbilde
Verifisert
Zana Gusic mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. Lejla
    ❤️
  2. 1 ga anonymt
  3. Sabrina
    God bedring til Rocky. Håper han kommer seg fort <3
Del innsamlingen
Facebook
X
Plakat
Lagre bildet på telefonen din og last bildet opp på Instagram som et vanlig innlegg eller i story.
Skriv ut en plakat og heng den opp i ditt nabolag eller legg den i naboenes postkasse.
Skriv ut QR-koden og vis den frem til potensielle givere slik at det blir enklere for dem å gi.
Zana Gusic er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål. Mistanke om brudd på våre vilkår? Rapporter den til oss.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×