Hopp til hovedinnhold

Parykker, stiletter og frigjøring- Historien om norsk dragshow

Pengene går til trykking av første opplag om norsk draghistorie fra 1890 frem til i dag. Dette er et unikt historieprosjekt som dokumenterer en historie som til nå ikke har blitt skrevet. Ditt bidrag kan være avgjørende for at dette blir realisert.

Dette er en bok som presenterer den overdådige, overskridende og ikke minst viktige historien om hva drag er og har vært i Norge og alle de modige, flotte og vidunderlige menneskene bak dette fenomenet. 

Forfatteren bak denne boken ønsker å belyse og dokumentere utviklingen av dragshow som kunstform fra den spede starten på hemmelige klubber og frem til i dag, inkludert samtidens synliggjøring av kunstformen i sosiale medier. 

I boken vil artistene selv få uttale seg om prisen de har betalt for  å stikke seg frem. Og hvordan de har kjempet for sin yttringsfrihet ved å stå frem som dragartist, samt dele sine erfaringer, utfordringer og hvorfor drag betyr så mye for dem. 

Boken er planlagt ferdig til Oslo Pride 2020, og vil gå i trykken i slutten av april. Boken har allerede fått støtte fra Fritt Ord, og det gjenstår noe privat finansering før den er en realitet. Har du spørsmål kontakt Daisy på norskdragshow@gmail.com.

Boken er allerede langt på vei og inneholder spennende historier og bildedokumentasjon, som fra artistene under. 

Los Shwaps holdt det første helaftens dragshow i Norge i 1979. Gruppen var forløperen til The Great Garlic Girls og bestod av Morten Rudå, Bjørn Arild Hertzberg og Stein Rosenlund. 

Norga, i Berhard Munkerud sin skikkelse, var en etablert dragartist på den internasjonale scenen før andre verdenskrig. Les mer om hans spennende historie i boken. 

Støtt spleisen

Gi et valgfritt beløp

Gi det du vil

For deg som vil støtte med et valgfritt beløp

Kjøp belønninger

Innsamler har ansvar for distribusjon av belønninger

Få en signert bok før lansering

Gir du 1000,- eller mer får du en signert utgave før boken kommer for salg.
1 000 kr
10 solgt
Velg antall
1

Parykker, stiletter og frigjøring- Historien om norsk dragshow

14 920 kroner innsamlet

32 givere
Avsluttet 28.01.2020
Verifisert
Daisy Sælen Hafstad mottar pengene
Avsluttet

Siste aktivitet

  1. 1 ga anonymt
  2. Geir
    Bra tiltak, blir spennende å lese boka!
  3. Øyvind Erik Jensen
    Gleder meg til å lese boken!

Hjelp Daisy Sælen Hafstad å nå frem til flere!

Deler du spleisen med nettverket ditt bidrar du i snitt med 1 000 kr ekstra til spleisen 💰
Facebook
Kopiér lenke
Flere valg
Daisy Sælen Hafstad er ansvarlig for innholdet i denne innsamlingen og for at pengene går til angitt formål.

Se hva andre spleiser på 🙌

Tenker du på å lage en spleis til noe du brenner for? Vi har samlet et knippe inspirerende spleiser!
Se flere spleiser vi heier på

Uuups! Du bruker en utdatert nettleser.

Med nettleseren du nå bruker vil spleis.no ikke kunne brukes skikkelig. Men fortvil ikke! Du har flere muligheter;

  1. Bytt til en annen nettleser, for eksempel Google Chrome
  2. Fortsett på mobiltelefonen, bare skriv inn adressen:
  3. Lukk denne boksen, og fortsett på eget ansvar

×