Elise Katinka sin kamp mot MS. Et håp om å få livet tilbake.

Dette er Elise Katinka Zahl Eriksen. Hun er en jente på 20 år som ønsker å utdanne seg til sykepleier/jordmor. Drømmen måtte legges på is da hun i april i år fikk diagnosen MS. Med en stamcellebehandling håper vi å gi Elise Katinka muligheten til å bli frisk, og til å få realisert sin drøm
MS er en sykdom som medfører ødeleggelse av isolasjonslaget (myelinet) rundt nervetråder i hjernen og ryggmargen. Symptomene skyldes feilfunksjoner i de delene av hjernen eller ryggmargen som rammes. Symptomene varierer fra pasient til pasient avhengig av graden av myelinødeleggelse og hvor i hjernen eller ryggmargen skadene er mest uttalt
Elise Katinka ble i april 2019 innlagt på sykehus med kraftige smerter og spasmer i beina, tåkesyn og midlertidig tap av fargesyn. Hun hadde kraftig hodepine, var svimmel, kvalm og følte seg utmattet. MR bilder viste nye og gamle skader på nervebaner i hodet og i ryggen. Hun ble da satt på steroidbehandling som skulle hjelpe kroppen med å bli raskere frisk, dersom det ikke hadde blitt varige skader. Mens hun var på sykehuset, ble det påvist at hun hadde MS. Etter to uker fikk hun derfor en bremsemedisin. Dette er kraftige betennelsesdempende medisiner som brukes til å hemme immunforsvarets angrep på nervesystemet. Ved å dempe betennelse reduseres ødeleggelsen av myelin (fettstoff rundt nervetrådene) og nerveceller. På denne måten kan utviklingen av sykdommen bremses, men ikke stoppes
Den først bremsemedisinen (i sprøyteform) ga så store bivirkninger at hun ikke klarte å fortsette med den. Hun ble etter en pause uten medisin, satt på en ny type bremsemedisin (tabletter). To måneder etter oppstart av denne medisinen, fikk hun et nytt attakk. Denne gangen fikk hun betennelse på begge øynene. Hun ble også nummen i venstre side av ansiktet, ryggen og deler av magen. Hun ble da innlagt på akuttmottaket i Bodø og videre overført til nevrologisk avdeling. Etter nærmere undersøkelser viser det seg at hun har fått nye skader på nervebaner. Hun får bekreft at hun har fått varige skader på synsnerven.
Elise Katinka får en ny steroidbehandling og etter hvert en tredje bremsemedisin.
Hun fyller pr i dag ikke kravene for å få stamcellebehandling i Norge. Hun har byttet medisin tre ganger og hun har hatt to pauser hvor hun ikke har tatt bremsemedisin. Selv om det var nødvendig med disse pausene for å vaske den gamle medisinen ut av kroppen, fører dette til at hun ikke fyller det femte kravet for å kunne delta i det norske stamcelle prosjektet.
Siden Elise Katinka ikke kan få stamcelle behandling i Norge, vil vi derfor gjøre alt vi kan for at hun skal få denne behandlingen et annet sted. Vi ønsker å kunne gi henne livet sitt tilbake. Vi har vært i kontakt med et sykehus i Moskva som tilbyr denne behandlingen. De har allerede sendt oss et søknadsskjema.
Behandlingen koster pr i dag 45000 Euro (ca 475000,- norske kroner med dagens valuta)+ gebyrer, reise og opphold. Dette dekkes ikke av staten.
Vi ser oss dessverre nøyd til å be om hjelp til å samle inn nok penger til å kunne dekke disse utgiftene.
Vi har et stort ønske om å få hjelp av alle som kan og vil støtte oss, slik at Elise Katinka kan få gjennomført stamcelle transplantasjon.
Hilsen (en håpefull) mamma Eva
Ønsker du å støtte denne innsamlingsaksjonen utenfor Spleis kan du benytte
konto nr: 4750 78 49888 (Sparebank1).
Vipps kan også benyttes. Bruk da telefon nr 90636570, med en hilsen til Elise Katinka.