Kavalerimessa - Storstua på Trandum!
Dugnadsgjengen vår, Team Trandum, har lagt ned en massiv dugnadsinnsats for å sette i stand messa utvendig. I vinter har de jobbet innvendig og blant annet fjernet ødelagte gulv og tak og skillevegger som er satt opp i nyere tid,
Nå er de klare til å sette i gang med innvendig overflateoppussing.

Denne neste fasen av oppussingen krever penger til innkjøp av materialer, maling o.l. Det er også behov for å leie inn maskiner til sliping av gulv og tak.
For å få til dette trenger vi DIN støtte!
Hva skal Kavalerimessa brukes til?
Kavalerimessa skal brukes som møteplass for våre veteraner og selskapslokale for små og store arrangementer. Med sitt historiske interiør og innredning vil Kavalerimessa bli et fantastisk sted for gjensynstreff for skolekull og avdelinger fra tjeneste både hjemme og ute, og en unik møteplass for våre veteraner på regelmessig basis.
Den pågående pandemien har lært oss at det er viktig å ha fasiliteter tilgjengelig som er romslige nok til at man kan ivareta smittevern og oppfylle krav til avstand mellom gjester og det vil vi få i Kavalerimessa.
Ledig kapasitet vil bli tilgjengelig for utleie til private arrangementer. Veteraner fra tjeneste i Hæren vil ha fortrinnsrett til slik leie.
Kavalerimessa vil inngå som en ressurs i Veteranbase Trandum. Les mer om VBT her: www.arenatrandum.no.
Hva inneholder Kavalerimessa?
Kavalerimessa inneholder en stor spisesal med peis og plass til cirka 80 personer, to romslige salonger med peiser, en stor hall med peis, kjellerstue/bar med peis, kjøkkenrom, tre kontorer/lagerrom, to lagerrom i kjeller og toaletter for begge kjønn.
Historikk
Dette er et spennende bygg som har huset mye forskjellig siden det sto ferdig i 1941 og det sitter mye historie i veggene her! Så dette prosjektet handler også om å bevare et viktig kulturhistorisk bygg som er en viktig kilde til lokal krigshistorie.
Opprinnelig bygget som Offizierskasino, spise- og fritidsmesse, for de tyske offiserene som tjenestegjorde på Trandum under krigen.

Etter krigen ble bygget høsten 1945 befalsmesse for Panserskolensbefal. Offiserene hadde egen messe i Kommandantboligen vegg i vegg. Rundt 1950 ble disse slått sammen og bygningen ble messe for både offiserer og befal ved kavaleriavdelingene på Trandum, derav navnet Kavalerimessa.

Når "Nymessa" på Trandum sto ferdig i 1968 ble bygningen pusset opp og Våpenskolen for Kavaleriet (VSK) flyttet inn og hadde tilhold der til man flyttet til Rena i 1997.
Luftfartsverket overtok Trandum leir i 1997 og fra 1998 ble bygningen benyttet til kursvirksomhet av Luftfartsverkets treningssenter (Fra 2003 Avinors kurssenter) frem til treningssenteret ble nedlagt i 2005.
Siden den tid har messa stått tom, men har blitt brukt sporadisk av Politiet og Forsvaret til diverse øvingsvirksomhet.
Alle pengene som samles inn går uavkortet til dugnadsarbeidet med istandsetting og oppussing av Kavalerimessa slik at den kan bli en møteplass og et sted for arrangementer for våre veteraner fra tjeneste både hjemme og ute.
Og sist, men ikke minst, handler dette prosjektet også om å bevare et kulturhistorisk bygg og ta vare på viktig lokal krigshistorie.